Od 1 września 2020 r. zaplanowane jest prowadzenie lekcji religii z podręczników przygotowanych według najnowszych dokumentów katechetycznych. Publikacja „Wokół nowej Podstawy programowej i Programu nauczania religii” to rodzaj klucza ułatwiającego przede wszystkim katechetom, dostęp do zrozumienia ich genezy oraz założeń metodycznych.

Tę niewielką  objętościowo książkę tworzy sześć artykułów poprzedzonych słowniczkiem podstawowych pojęć stosowanych w nowych dokumentach katechetycznych. Wiele osób pewnie kręci nosem myśląc o kolejnej reformie i zmianach. Dyktuje ją jednak fakt zmieniającej się rzeczywistości oraz związanego z nią innego mentalnie pokolenia uczniów.

Nowe dokumenty katechetyczne posługują się językiem wymagań. Wynika to z przyjęcia europejskich  ram kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie. To, jakie wiadomości i umiejętności zdobywają katechizowani po każdym etapie edukacji, przedstawione są jako efekty kształcenia, pisze ks. prof.  Jan Szpet w artykule „Założenia nowych dokumentów katechetycznych” (s. 22). Mocno akcentuje również rolę katechetów, przed którymi stoi wyzwanie ewangelizacji, formacji oraz uczenia zróżnicowanej antropologicznie grupy uczniów w jednej klasie (od wierzących, poprzez wątpiących i poszukujących aż do zagubionych i niewierzących).

Przeczytaj również recenzję nowej Podstawy programowej katechezy oraz Programu nauczania religii w serwisie katechezanatana.pl

Autorzy kolejnych artykułów, również podkreślają rolę i zadania współczesnych katechetów, które są nieocenione w procesie edukacji, a jednocześnie dalekie od znanego jeszcze kilkanaście lat temu obrazka nauczyciela pracującego  zza biurka i odtwarzającego skrupulatnie poszczególne punkty  konspektu. Współczesna kultura i dostęp uczniów do cyfrowych źródeł informacji spowodował, że zakres działania nauczyciela zmienił się z roli „nauczającego” do „odpowiedzialnego za wspieranie procesu edukacji”. Jak zastosować to w procesie wtajemniczenia w wierze i zbliżenia się do Osoby Jezusa? Więcej w artykule ks. Alberta Wołkiewicza, „Program nauczania” czy „program do uczenia się” religii?

Podobnie na dużą rolę i kreatywność nauczyciela religii stawiają panie: prof. Anna Zellma i dr Aneta Rayzacher–Majewska. Pierwsza z nich w swoim artykule „Nowe dokumenty programowe nauczani religii w warsztacie pracy metodycznej katechety” pisze o konieczności bycia elastycznym i innowacyjnym. Porusza ona przede wszystkim kwestię często problemowego nadzoru pedagogicznego w środowisku własnej szkoły oraz adaptacji wymagań szczegółowych podanych w nowych dokumentach, w ocenianiu kształtującym czy planowaniu metodycznym. Natomiast dr Rayzacher–Majewska akcentuje stałą samokontrolę nauczyciela oraz podaje konkretne wskazówki w jaki sposób przygotować test adekwatny do adresatów, trafny, rzetelny i obiektywny („Jak przeprowadzić pomiar dydaktyczny z religii”).

W nowej  „Podstawie programowej katechezy” nie definiuje ani nie ocenia się postaw religijnych uczniów. W jaki sposób jednak treści i wymagania szczegółowe mogą oddziaływać na zachowania katechizowanych? O tym pisze duet autorów: ks. Jarosław Kowalczyk i ks. Marek Korgul. Podkreślają oni m.in. rolę świadectwa na lekcji religii.

Zestaw artykułów zamyka tekst Michała Małka „Wykorzystanie mediów na katechezie po wprowadzeniu Postawy programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce”. Autor daje konkretne wskazówki dotyczące doboru metod pracy z nowymi środkami komunikacji odpowiedniego do wieku uczniów oraz krytycznego odbioru mediów, by nie doprowadziły do erozji świata wartości u katechizowanych.

Czy ilość artykułów i poruszanych zagadnień dotyczących bogactwa nowych dokumentów katechetycznych jest wystarczający? Z pewnością nie. Czy teksty mogły być lepiej opracowane i zawierać więcej wskazówek? Niektóre być może tak, niektóre myślę, że nie. Ale warto podkreślić, że każda próba jest krokiem do przodu ku nowej reformie. Również dla każdego czytelnika, który sięgnie po tę publikację.

Publikacja dostępna w księgarni internetowej edycja.pl

Informacje techniczne:

Stron: 64
Format: 16,5 x 23,5 cm
ISBN: 978-83-8131-150-2
Oprawa: broszurowa