Już sam tytuł jest bardzo intrygujący. Rozszyfrować, że szczodraki to słodkie bułki pieczone na Trzech Króli, a kusaki to ostatnie dni karnawału, nie dla wszystkich jest sprawą prostą. Słowa niby swojsko brzmią, ale z niczym się, wielu z nas, nie kojarzą. Najprościej zapewne z lanym poniedziałkiem, o tym zwyczaju pamiętamy powszechnie i przekazujemy tę wiedzę młodszym. Właśnie w owej powszechnej pamięci tkwi problem.

Książka Zenona Gierały, pomaga nam poszerzyć nasze wiadomości dotyczące polskich tradycji ludowych. Autor omawia te najciekawsze, wpisując je w rytm czterech pór roku. Widać, że na ludowe zwyczaje nakładają się chrześcijańskie obrzędy, czasami je wypierają, a czasami wręcz uwypuklają. Nauczyciele religii powinni zdawać sobie z tego sprawę i umieć zaistniałe interakcje wytłumaczyć. Niektóre informacje o zwyczajach można potraktować jako ciekawostki wzbogacające lekcje. Należą do nich fragmenty poświęcone wieczorowi Trzech Króli, świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, ale też zwyczajom związanym ze św. Mikołajem, jeszcze bez amerykańskiej oprawy.

Zapewne wiele tytułowych pytań rozdziałów zaciekawią każdego: Dlaczego bocian łowi żaby? Jak powstały jarzyny lub szkodniki? Kusi, aby przeczytać.

Książkę Szczodraki, kusaki, lany poniedziałek… można polecić do czytania w domowym zaciszu, ale też niektóre fragmenty potraktować jako materiał do wykorzystania na lekcjach.

Wydawnictwo Jedność

Stron: 200
Oprawa: twarda
Format: 140 x 205 mm
Rok wydania: 2019