Każdy, kto poprowadził choć jedną lekcję wie, że praca nauczyciela to nie tylko techniczna zdolność sprawnego przekazania i utrwalenia wiedzy, ale też, a może przede wszystkim, umiejętność stawienia czoła trudnościom w kontakcie z dziećmi lub młodzieżą. Te zaskakują nawet doświadczonych nauczycieli. Oczywiście większość problemów na jakie natykają się pedagodzy, jest przewidywalna. Ich narastanie i mutowanie związane jest z faktem, że uczniowie zmieniają zachowania na skutek np. trudnej, dynamicznej sytuacji rodzinnej, rodzącą się niepewnością związaną z przyszłością, wzrostem spożycia substancji odurzających, a także uzależnieniem od przebywania w świecie gier internetowych i relacji wirtualnych. To wszystko plus naturalne procesy towarzyszące dorastaniu, mają przełożenie na relacje w grupach szkolnych i relacje uczeń – nauczyciel.

Książka Fabio Pasquale i Alfredo Cenini Życie w szkolnej klasie jest bardzo ciekawą propozycją radzenia sobie z kłopotami, które są nieuchronnie wpisane w profesję nauczyciela. Autorzy są doświadczonymi pedagogami, mają bogaty bagaż doświadczeń, a że są też osobami wrażliwymi, pragnącymi pomagać napotykanym osobom, ich spostrzeżenia są bardzo interesujące. Opisują nie tylko te metody, które ich zdaniem nie sprawdziły się w praktyce szkolnej, ale co ważniejsze podają takie, które mają szanse realnie pomóc, przede wszystkim uczniom, ale też niejako przy okazji samym nauczycielom.

Choć wskazówki zawarte w tej książce są podane zrozumiałym językiem, ich zastosowanie jest trudne w praktyce. Potrzeba wiele zmienić w swoim systemie myślenia i działania. Dlatego jest to lektura, do której zapewne należy wielokrotnie wracać. Na szczęście Autorzy są skuteczni w przekonywaniu, że proponowana przez nich rozwiązania są warte tego wysiłku.

Życie w szkolnej klasie to obowiązkowa lektura dla każdego nauczyciela, szczególnie katechety, który już z faktu swojej misji jest powołany do podejmowania działań wychowawczych!

Wydawnictwo Jedność

Stron: 160
Oprawa: miękka
Format: 140×200 mm
Rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-7971-690-6