Modlitwy z dziećmi kojarzą się nam z pacierzowym wyrecytowaniem konkretnego tekstu. Największy problem rodziców i katechetów stanowi motywacja, aby dziecko chciało się modlić. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, że kluczem do skutecznej motywacji jest zaproponowanie modlitwy bliskiej dziecku, zachęcającej do jej doświadczania oraz ułatwiającej obcowanie z Sacrum. Pod koniec Tygodnia Wychowania proponuję lekturę poruszającą te kwestie.

Początkowo myślałam, że będzie to lektura dla rodziców, więc po nią sięgnęłam. Jakież było moje zaskoczenie, gdy w miarę czytania dochodziłam do wniosku: muszę to spróbować z moimi uczniami; dlaczego na to wcześniej nie wpadłam?

Autorka Grace Mazza Urbanski jest mamą pięciorga dzieci, ale także absolwentką teologii i anglistyki, profesjonalnym muzykiem i dyrektorem dziecięcego oddziału Apostolstwa Modlitwy. Proponuje siedem rodzajów modlitwy podając konkretne wskazówki, przykłady. Uczy strategii modlitwy z różnych stron:modlitwy spontanicznej, śpiewanej, z Pismem Świętym, w ciszy, refleksyjnej, z Apostolstwem Modlitwy.  Nie przekreśla recytowanej modlitwy pacierzowej. Autorka ma niezwykły dar dobierania modlitwy do poziomu dziecka i wskazania dlaczego czasem tak trudno jest cieszyć się mu modlitwą.

Lektura wskazana nie tylko dla rodziców. Polecam zwłaszcza katechetom. Dzięki niej nauczycie dzieci radości z modlitwy. Pokażecie uczniom różne oblicza modlitwy i pomożecie wybrać formę modlitwy bliską ich sercu.

ZOBACZ

Informacje techniczne:

Oprawa: miękka

Ilość stron: 168

Format: 160×200

ISBN:978-837482-758-4

Rok wydania:2006