Zacznijmy od początku.
Otóż modlitwa podstawowa, niezbędna, krótka, otwierająca…………………to,
to oczywiście ZNAK KRZYŻA.  Dla młodych to trochę magiczny i wymuszony znak, którego w swoim życiu nie za bardzo rozumie. A u Boga wiele rzeczy jest logicznych, a jak nie logicznych, to często zachwycających. Te paradoksy, ta prostota, ten ogromny wymiar duchowy, ta łagodność, czułość i delikatność. Tylko trzeba to zauważyć w tym skostniałym rytuale.
Krótko o tym, co młodzi muszą według mnie o ty wiedzieć:

Znalezione obrazy dla zapytania krzyz
1. ZNAK KRZYŻA to nie odganianie much od nosa, ale ZNAK „dokładnie zrobiony”.
2. ZNAK KRZYŻA to zaproszenie Boga do siebie, to otwarcie drzwi swojego JA, które może Boga wpuścić, bądź nie.   Bóg 14 -latka  „prosi” o pozwolenie, zgodę, to jak:

• „ włożenie klucza do zamka drzwi mojego JA i otwarcie drzwi i zaproszenie- dlatego znak powinien być „ dokładnie zrobiony”, bo nie trafisz do zamka- spróbuj w domu! Zdjęcie użytkownika Wiara moim azylem.

• „otwarcie bramy” na przejściu granicznym lub lotnisku; kiedy chcesz uzyskać pozwolenie na wjazd np. do USA – bez zgody będzie to najazd na USA; Bóg prosi cię o wizę do swojego życia;
3. ZNAK KRZYŻA to wypełnienie obietnicy: „.Gdzie dwaj lub trzej w imię moje się zbiorą, Ja będę
-co to znaczy W IMIE MOJE:..” W IMIĘ OJCA I SYNA I DUCHA ŚW.” -proste JAK ZNAK KRZYŻA ;( można nawet zrobić zagadkę z tego)

  • ZNAK KRZYŻA TO IMIE BOGA!

Znalezione obrazy dla zapytania krzyz
4. ZNAK KRZYŻA  Wow!!..jak łatwo zostać Chrystusowym!Znalezione obrazy dla zapytania krzyz ZNAKIEM KRZYŻA przyznajesz się do Chrystusa.
5.  ZNAK KRZYŻA, to pierwszy i najmocniejszy EGZORCYZM ( mówię za Amorthem- o nim w innym poście),
czyli po prostu nasz uczeń mówi jasno: „ diable spadaj z mego życia!!!!” JESTEM CHRYSTUSA.
6. I egzorcyści- misjonarze ( np. x. B.Jaworowski- o nim też potem) mówią jakim bezcennym momentem jest nakreślanie ZNAKU KRZYŻA jako błogosławieństwa  rodziców na głowie dziecka, nawet dorosłego-ponoć to jest jak „parasol ochronny”;
7. ZNAK KRZYŻA  – patrzcie na siłę tego znaku w każdym sakramencie- w namaszczaniu, zanurzaniu!
8. ZNAK KRZYŻA i w końcu to po prostu dar GENIALNEGO BOGA- bo przecież prostszej!, krótszej!, mniej obciążającej! nasz cenny czas modlitwy wymyśleć nie można, przy zachowaniu głębi, symboliki itd.
9. ZNAK KRZYŻA – DZIĘKI CI BOŻE, CHWAŁA PANU- POCZATEK I KONIEC!
10. Polecam uczniom ZNAK KRZYŻA , który ja często stosuje, jak chcę się pomodlić, np. idąc przez deptak i nie wzbudzać niepotrzebnego zamętu, no i nie walczyć ze strachem, że mi głupio, bo inni patrzą. Prostym „gestem odsunięcia włosów z czoła” nakreślić sobie  ZNAK KRZYŻA  na czole i wypowiedzieć w sercu słowa…

11. ZNAK KRZYŻA TO…połączenie relacji pionowej do Boga i relacji poziomej- ze światem, z ludźmi.

Zdjęcie użytkownika Dilerzy Dobrej Nowiny.

12. ZNAK KRZYŻA to dowód na to, że z miejsca śmierci, hańby i cierpienia Bóg może wyprowadzić dobro i zbawienie- patrz na życie Chrystusa; to kolejny dowód na niezwykłość naszego Boga.

13.  ZNAK KRZYŻA to początek i koniec każdej modlitwy dłuższej, to początek i koniec każdego sakramentu.

14. ZNAK KRZYŻA GÓRUJE NA SZCZYTACH KOŚCIOŁÓW, GÓR, ABYŚ MÓGŁ SPOJRZEĆ NA NIEGO I OCALIĆ SWE ŻYCIE, JAK IZRAELICI NA PUSTYNI-znowu prosty, a tak wielki sposób na BYCIE CHRZEŚCIJANINEM.

Zdjęcie użytkownika Odbierz wiadomość od Pana Boga.
Zazwyczaj po takich wyjaśnieniach uczniowie inaczej zaczynają modlić się już na katechezie i stwierdzają, że jakoś im się to układa w całość, zaczyna być logiczne i zrozumiałe- mam nadzieję niwelujemy „ magię” ZNAKU KRZYŻA.
Staram się syntetyzować, ale mam nadzieję, że da się zrozumieć, może coś pominęłam, ale piszę ad hoc( oczywiście po modlitwie).

Z Bogiem  Ala S.