Wysoko wrażliwe dzieci stanowią od piętnastu do dwudziestu procent populacji. Urodziły się z bardzo czułym na bodźce i szybko reagującym układem nerwowym. Ma to zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje.

Przykładem takiej osoby jest Maja. Dziewczynka jest wrażliwa na światło, hałas, dopasowane ubrania, które w jej odczuciu wbijają jej się w skórę. Często Maja zbiera w sobie emocje oraz dźwięki i zapachy z całego dnia. Doprowadza ją to do wieczornego płaczu. Nie rozumiała tego i bardzo chciała się pozbyć tej swojej właściwości.

Ze pomocą wnuczce przyszedł dziadek, który wspominał, że również jako dziecko był bardzo wrażliwy. I wiele czasu zajęło mu zrozumienie siebie. Przełomowym momentem historii jest wycieczka klasowa. Dźwięki radosnych okrzyków dzieci w autobusie spowodowały, że Maja po dotarciu na miejsce dojazdu, uciekła do lasu.

Tam usłyszała nieznany głos. Okazało się, że to głos lasu prowadził z nią dialog. Dziewczynka podczas tej tajemniczej rozmowy odkryła, że jej ponadprzeciętna wrażliwość to… supermoc. Las opowiada jej o podobnych jak ona ludziach: twórcy perfum oraz biegaczce, którzy dobrze i twórczo wykorzystali swój wyjątkowy dar wrażliwości.

Książka „Moc wrażliwości” to piękne opowiadanie zarówno w warstwie tekstowej jak również ilustracyjnej.  W prosty sposób pozwala uświadomić wysoko wrażliwym dzieciom ich „odmienność” i spojrzeć na nią jako na coś wyjątkowego. Dorośli i rodzice dzięki tej lekturze natomiast będą mogli spojrzeć na dzieci przez „niewidzialną lupę” i zreflektować się stawiając sobie pytanie: Czy to dziecko, czy moje dziecko to może superwrażliwa istota?

 

Książka „Moc wrażliwości” dostępna jest w księgarni internetowej jednosc.com.pl

Dane książki:

Autor: Miriam Tirado
Tłumaczenie: Anna Kozaczewska
Ilustracje: Marta Moreno
Stron: 64
Oprawa twarda
Format 250×280 mm
Wiek czytelnika: 4+
ISBN: 9788381449786