Rozłożona na łopatki przez wydarzenia WIELKANOCNE, dopiero teraz się odzywam.  Oj, działo się, działo i to w naszym temacie. Wydarzeń nie muszę tłumaczyć, za to internet był rozgrzany do białości. Jak przeżyć to, że wydarzenie goni wydarzenie paschalne i jeszcze zachęcić do tego maratonu młodzież?  Sprawdził mi się patent już zastosowany  na Wielki Post.  Ogólnie nazwaliśmy to z młodzieżą  E-FAITHINGIEM. Młody człowiek i facebook czy internet to już nowy świat. Nie dotrzemy do młodych nie wchodząc w ich świat.Mieszkamy w niedużym mieście, które np. w porównaniu z Warszawą (gdzie mieszkałam wcześniej) ma bardzo małe możliwości rekolekcyjne czy wspólnotowe. Za to internet jest kopalnią ewangelizacyjną. Oczywiście zdaję sobie doskonale sprawę, że rekolekcje i sakramenty w naszych parafiach są obowiązkowe, ale nawet czas ich trwania (3-4 dni) jest już wymownym ograniczeniem dla Bożego działania w 40-dniowym okresie liturgicznym. Zaproponowałam młodzieży  rozważania bardzo popularnego rekolekcjonisty młodzieżowego- O. Adama Szustaka. Wiedziałam, że zaproponowanie tego na lekcji jest wydarzeniem określonym jako ” SŁOMIANY ZAPAŁ”.  Przy najlepszych chęciach, po zamknięciu drzwi sali katechetycznej, życie tak ich poniesie, że zapomną o  wszystkim. Stąd pomysł na bloga, który już wcześniej funkcjonował jako platforma ogłoszeniowa i nie tylko. Zapraszam na stronę, aby wszystko dokładnie ogarnąć:

http://alanapustyni.blogspot.com/

Powyższy link odnosi się do aktualnych wpisów.

Trzeba się trochę cofnąć, np. http://alanapustyni.blogspot.com/2017/04/jak-sam-amaro-modest-dosta-sms-od-boga.html

W skrócie opiszę posty.

Zazwyczaj dobrze zastosować:

 • chwytliwy, młodzieżowy tytuł;
 • temat na czasie;
 • memy;
 • humor;
 • ciekawe zdjęcia;
 • ciekawe świadectwa- szczególnie ludzi znanych;
 • fotorelacje;
 • filmiki;
 • gify;
 • piosenki;
 • linki;
 • itp.

Muszę przyznać, że trzeba tutaj trochę poszukać, pobrać – generalnie mieć pomysł.

Jeśli chodzi o wpisy wielkopostne, to codziennie posiadały one:

 • udostępnione odcinki „Strasznych rekolekcji” Szustaka;
 • nowennę dominikańską;
 • litanię dominikańską;
 • różaniec na różne dni;
 • kurs ” Alpha”.

Każdy mógł sobie  oczywiście wybrać to,  co woli. Zachęcałam do rekolekcji nawet słuchanych w łóżku. Wcześniej jako zachętę dawałam im teasery, zapowiedzi, zachęty np. Beary Gryllsa.

Oprócz tego zawsze chodziło o ciekawe tematy dotyczące życia młodzieży, roku liturgicznego, relacji młodego człowieka z Bogiem. Jest teraz możliwość skorzystania z wielu świadectw, które są bardzo poruszające i docierają do młodych. Wiatru nie widać, ale wiemy, że jest po ruchu roślin. Boga nie widać bezpośrednio, ale widać po poruszeniu ludzkich serc. Wiele osób z tego korzystało. Było po kilkaset wejść dziennie i oddźwięk w szkole byłych i aktualnych uczniów. Biorąc pod uwagę, że uczę ok. 300 osób, to widzę sens. Poza tym można młodzieży przypomnieć o wielu ważnych sprawach, uroczystościach, spotkaniach.

Jak zobaczycie przygotowanie do Triduum, Wielkanocy czy Niedzieli Miłosierdzia możliwe było w różnorodny sposób. Szczególnie ważne było to w tym roku, kiedy te wszystkie święta były w czasie feryjnym, np.:

http://alanapustyni.blogspot.com/2017/04/niech-sienickiej-odbija-palma-zapraszam.html

http://alanapustyni.blogspot.com/2017/04/zacznij-myslec-pliss-dziura-czy-pustka.html

http://alanapustyni.blogspot.com/2017/04/gos-wielkie-czyszczenie-magazynow-i.html

I tak cały czas jest możliwe jest zapraszanie na wydarzenia, fotorelacje z przygotowań do bierzmowania:

http://alanapustyni.blogspot.com/2017/04/no-i-jak-ty-sie-widzisz.html

Zapraszać można na msze o uzdrowienie, uwielbienia:

http://alanapustyni.blogspot.com/2017/04/ale-sie-dzieje-w-kosciele-zadnych-nudow.html

i inne wydarzenia.

Właściwie codziennie mogłabym umieszczać po 2-3 posty i chyba nie wyczerpię tematów.

Zamierzam zaproponować odbiorcom nowe cykle wykładowe, które będą dotyczyć ciekawych księży, wykładowców czy tematów. Rozpoczęłam także swoje wpisy tematyczne dotyczące np. Eucharystii. które będą skumulowane w zakładkach- Niebiańskie otchłanie Mszy św.:

http://alanapustyni.blogspot.com/p/niebianskie-odchanie-mszy-swietej.html

Podczas przygotowań i samych Światowych Dni Młodzieży prowadziłam na blogu codzienną relacje przez 2 tygodnie i wiem, że wiele osób nie mogło pojechać, ale chociaż dotknęli tę atmosferę. Mały przykład:

http://alanapustyni.blogspot.com/2016/07/czas-na-finisz-i-na-zagadke-zycia.html

http://alanapustyni.blogspot.com/2016/07/

Uczniowie sami zaproponowali mi fanpage, zresztą ten blog to także ich zasługa.

ZAPRASZAM GORĄCO NA BLOGA. Można tam znaleźć i skorzystać z wielu ciekawych pomysłów, linków i świadectw. Wydaje mi się, że należy internet potraktować jako ” znak czasu” i umożliwić w nim szukanie Boga.

AS