Dobrych i wyjątkowych ludzi się nie zapomina. Katarzyna Szkarpetowska –  autorka książki wywiadu z ks. Janem Kaczkowskim na temat dekalogu (pisaliśmy o niej w lutym br. ) tym razem zaprasza do rozmowy jego przyjaciół i znajomych. Swymi wspomnieniami malują oni „Jego portret” przy użyciu dziewięciu literackich pędzli.

Książkę można porównać do stypy, ale w jej pozytywnym znaczeniu. Rozmówcy przytaczając różne epizody z życia księdza Jana przedstawiają go jako osobę z krwi i kości zaangażowaną w swoją posługę kapłańską, obowiązki kapelana, smakosza sławnych steków, ale równocześnie przeżywającą różne emocje i bezsilność wobec swojej choroby. Nawet prowadząca wywiady pozwala sobie na osobiste wyznania pisząc wstęp do książki w formie listu do ks. Kaczkowskiego, w którym żałuje, że tak późno zaprzyjaźniła się z adresatem. Wśród rozmówców autorki wywiadów jest m.in. Tadeusz Pawlicki (ojciec aktora Antoniego) pomysłodawca filmu „Śmiertelne życie”. Niezwykle ciekawą i inspirującą jest rozmowa z Patrykiem Galewskim, który „dzięki resocjalizacji” w Puckim Hospicjum został ojcem wnuka ks. Kaczkowskiego.

Książkę polecam do czytania we fragmentach. Pomimo, że są to wywiady – są to jednocześnie małe historie o Bogu ukrytym w przypadkowych sytuacjach i działającym w osobie po ludzku mocno doświadczonej cierpieniem, a jednak żyjącej na „pełnej petardzie”. A puentą tej recenzji niech będą słowa Dariusza Paczkowskiego – autora murali dedykowanych pamięci ks. Kaczkowskiego: „Ksiądz Jan kładł nacisk na to, żeby ci, którzy przebywali w hospicjum, mieli wszystko, co najlepsze. Z jego strony to była walka o drugiego człowieka, o godność osoby. On te godność ludziom przywracał. (…) Mówił o tym, ze śmierć przyjdzie w momencie najlepszym z możliwych. Miał w sobie wiarę, że Stwórca wie, co robi. Dzięki temu, że taki był, przyciągnął do Boga wielu ludzi.”

Informacje techniczne:

EAN 9788365706720
ISBN: 978-83-65706-72-0
Format 124×194 mm
Stron 144
Data wydania 2017-03-21
Oprawa twarda
Masa 210 g

Książka dostępna w księgarni internetowej Wydawnictwa Esprit również w formie e-booka!