Pełniąc rolę opiekunów uczniów podczas przerw w szkole czy wakacyjnych wyjazdów, niejednokrotnie zastanawiamy się w  jaki sposób właściwie zachować się podczas takich sytuacji jak konflikt rówieśniczy, upór czy np. dyskusje o gustach. Z pomocą przychodzi nam najnowsza książka Beaty Kołodziej „Czy słowa mogą ugryźć?” przygotowana przez Edycję świętego Pawła z Częstochowy.

Ten zbiór opowiadań z elementami komiksu można określić jako poradnik z podstaw psychologii komunikacji dla starszych dzieci. Autorka „Solilandii” tym razem przenosi nas w realia współczesnej szkoły oraz w cyfrową rzeczywistość. Głównym bohaterem opowiadań jest Mateo. To typowy czwartoklasista. Jego wzorem i najlepszym przyjacielem jest starszy brat Albert, zapowiadający się wybitny programista. Został on zaproszony przez naukowców z NASA na staż naukowy do Stanach Zjednoczonych.

Na pocieszenie Albert przygotowuje młodszemu bratu wirtualnego doradcę dzięki, któremu mogą się komunikować. APD-or pomaga Mateo m.in. w rozwiązywaniu problemów oraz wątpliwości, np. odróżnianiu rozmowy od kłótni, uporu od wytrwałości czy dobroci od asertywności.

Przygoda czaderskiego piórnika, czyli rozmowa czy kłótnia – fragment książki

Książka „Czy słowa mogą ugryźć?” nawiązując do codziennych sytuacji z życia uczniów próbuje pomóc im we właściwym nazwaniu i odróżnieniu uczuć i zachowań jakich doświadczają w relacjach z rówieśnikami. Widać tu również celowy zabieg autorki, która chcąc zachęcić starsze dzieci do lektury książki, prezentuje jej fabułę łącząc formę opowiadania z komiksem o tematyce informatycznej.

Warto zwrócić również uwagę na dodatek, który znajduje się na ostatnich stronach książki. To bajka o słowach, które zostały przywiązane do rzeczy jak pieski oraz o niesfornych myślach. Genialny pomysł na wyjaśnienie (nie tylko dzieciom) skąd wzięły się na świecie porządek, fantazja, poczucie humoru, jak również spory, kłótnie, kłamstwa i oszustwa.

Informacje techniczne:

Stron: 120
Format: 16,5 x 23,5 cm
ISBN: 978-83-7797-497-1
Oprawa: broszurowa

Książka do nabycia na stronie www.edycja.pl