„Dekalog”, to najkrótsza książka – wywiad z Księdzem Janem Kaczkowskim. Rozmowa przeprowadzona została kilka tygodni przed jego odejściem przez Katarzynę Szkarpetowską podczas Wielkiego Postu ub. r. W swoich odpowiedziach ks. Kaczkowski ujął to, co najważniejsze i fundamentalne dla katolika – jakby w testamencie dla swoich wiernych czytelników.

Książkę można traktować jako rodzaj praktycznego komentarza księdza Jana do Dziesięciu Przykazań. Wątki osobiste są tutaj na dalszym planie. Najważniejszym dla autora jest ukazanie przykazań nie jako ograniczeń dla naszej wolności, ale jako Bożych wskazówek do przeżywania swojego życia ze znakiem jakości. Forma odpowiedzi księdza Jana jest jak zawsze prosta, a zarazem dająca do myślenia, wypływająca z własnego doświadczenia, z charakterystyczną dla niego szczyptą inteligentnego humoru. Z książki dowiemy się m.in. jak po katolicku czcić  wizerunki świętych, co to jest uprzedzający rachunek sumienia lub co to znaczy „odpiąć się” żeby spokojnie uczestniczyć w niedzielnej Mszy Świętej.

Fragment książki

Książkę zamyka kazanie, które zawiera sporo wskazówek dla osób przygotowujących się do spowiedzi. Do publikacji dołączono  również płytę z ostatnim nagraniem rozważań Drogi Krzyżowej autorstwa księdza Jana oraz fragmenty rozmowy na tematy osobiste oraz duchowe, którą przeprowadził z nim Piotr Żyłka.

Pożegnanie – jeden z utworów na płycie

„Dekalog” zawiera więc sporo pomocy dla katechetów np. w kontekście pytań uczniów na temat poszczególnych przykazań (krótkie proste i celne odpowiedzi dające do myślenia), spowiedzi,  powołania, cierpienia i itp.

Podobnie  jak w przypadku poprzednich książek, dochód z jej sprzedaży przeznaczony jest na Puckie Hospicjum pw. Św. Ojca Pio, którego ks. Jan Kaczkowski był założycielem i duszpasterzem.

Dane techniczne:

Książka + płyta z nagraniami mp3

Oprawa: twarda

ISBN: 978-83-277-1288-2

Stron: 80

Książka do nabycia w księgarni internetowej Wydawnictwa WAM