Ikona to nie jest zwykły obraz namalowany przy pomocy pędzla i klasycznych farb. Ikona to dzieło, które poprzez nietypowy proces tworzenia odsyła nas do mistycznego świata Bożego piękna. Prezentowana książka to wspaniałe kompendium wiedzy o malarstwie ikonowym i ściennym.

Przepiękne wydanie, ponad 450 kolorowych ilustracji, 120 rysunków, prawie 500 stron rzetelnej wiedzy – to pierwsze wrażenie na widok tego podręcznika. Łączy on w sobie techniczną wiedzę malarską z teologią ikony. Znajdziemy w nim opisy technik pisania ikon od przygotowania deski po pigmenty, techniki złoceń czy werniksowanie. Zaskakujący jest rozdział o fotografowaniu dzieł sztuki. Tak dokładny i ukazujący właściwe miejsce ikony podręcznik mógł wyjść tylko spod pióra niezwykłego malarza – doświadczonego technicznie i bogatego wewnętrznie. Aidan Hart – profesjonalny ikonopisarz, który uczył się sztuki pisania ikon w Wielkiej Brytanii, Rosji i w Grecji na górze Athos, gdzie spędził dwa lata w klasztorze Iviron. Jest dobrze znany zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jego prace znajdują się w siedemnastu krajach, wiele z nich zdobi świątynie prawosławne. W 2009 r. założył Wydział Malarstwa Ikonowego i Ściennego na utworzonej przez księcia Karola The Prince’s School of Traditional Art, gdzie do dziś prowadzi zajęcia. Mieszka w Shropshire z żoną i dwojgiem dzieci.

Szczególnie polecam na wartościowy prezent dla osób wrażliwych na sztukę i poszukujących piękna. To album pozwalający odkrywać harmonię mistycznej rzeczywistości i głębię przemodlonych obrazów.

ikona-2s ikona-5s

ZOBACZ

Autor: Aidan Hart

Stron: 456

Oprawa: twarda z obwolutą, kolorowe ilustracje, ryciny

Format: 275×225 mm

ISBN: 978-83-7971-076-8

Rok wydania: 2015

Tłumaczenie: Ewa Agata Malaga