Teoretycznie wiemy, że w niebie jest wielka rzesza świętych i generalnie każdy z nas chciałby się tam w przyszłości znaleźć, choć niekiedy mamy wątpliwości, czy jesteśmy w stanie tak żyć, aby to osiągnąć.

W książce Święci codziennego użytku Szymona Hołowni opisuje historie życia 52 z ponad dziesięciotysięcznej rzeszy świętych i błogosławionych. Ich losy są bardzo różne. Niektórzy wybrali życie zakonne, nawet monastyczne, inni wstąpili w związki małżeńskie. Niektórzy byli wykształceni, inni calkiem nieuczeni. Jedni zakładali prężne zakony, szkoły, przedszkola, szpitale, domy opieki, inni pozornie nie pozostawili po sobie nic, bo spędzili życie na słupie lub pustyni. ale jedno jest pewne – skoro ich interwencje u Boga są tak skuteczne, muszą być w niebie.

Szymon Hołownia opisuje niezwykłe życiorysy tych ludzi z olbrzymim ładunkiem emocjonalnym. Każda postać, nawet ta o której mamy mało przekazów historycznych, ukazana jest jako ktoś wyjątkowy, nieprzeciętny. Pozostaje człowiekiem ze swoimi słabościami, wadami, a nawet dziwactwami, które czasami aż rażą. To zaskakujące, ale też bardzo pocieszające, że istnieje tak wiele dróg prowadzących do nieba. Może i nam, z naszymi ułomnymi charakterami, z trudną przeszłością lub teraźniejszością uda się tak przeżyć życie, że jak zapewnia św. Serafin z Sarowa pozyskamy Ducha Bożego.

Trzeba poznawać ich życiorysy, trzeba nawiązywać kontakt z tymi, którzy wyprzedzili nas w drodze do Ojca. Jeśli na serio wierzymy, że wraz ze śmiercią nie wszystko się kończy, dobrze, aby nasze powitanie ze świętymi nie było powitaniem z całkiem nieznajomymi nam osobami.

Święci codziennego użytku to książka, od której trudno się oderwać. Niestety, gdy przeczyta się ją bez przerw, trudno zapamiętać przymioty poszczególnych, często nowo poznanych osób. Dlatego warto do tej lektury powracać. Pomocą w zaprzyjaźnieniu się z bohaterami książki mogą być umieszczone na końcu obrazki i krótka modlitwa z prośbą o wstawiennictwo.

Święci chcą nas ugościć, my chcemy z nimi robić interesy… kończy swą książkę Szymon Hołownia. Przeczytajmy i zastanówmy się!

Wydawnictwo Znak

Oprawa twarda
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2015
ISBN 978-83-240-4050-6