Kaprysy, zachcianki, czy napady złości pojawiają się u każdego dziecka. Są one często zaskoczeniem dla rodziców oraz testem na ich cierpliwość. Jednak dzieci w ten sposób komunikują dorosłym swoje głębsze potrzeby. Wychodząc naprzeciw nim Wydawnictwo Jedność przygotowało poradnik – książkę z ćwiczeniami, które pozwolą dzieciom zrozumieć ich trudne emocje oraz wewnętrzne konflikty. Rodzice natomiast znajdą w nim pomoc w komunikacji z dzieckiem oraz  stawianiu im granic.

Poradnik prezentuje ponad trzydzieści pomysłów, które poprzez formę zabawy ułatwią rozwiązanie problemów z kaprysami i złością. Ćwiczenia przeznaczone są do pracy z dziećmi w dwóch grupach wiekowych 3-10 oraz 5-10 lat. Ikonki umieszczone w treści opisów  informują, czy są to propozycje do wykonania w pomieszczeniu, na zewnątrz lub niezależne od miejsca. Ćwiczenia są opisane w sposób bardzo treściwy; wymieniają również  korzyści jakie przynoszą oraz porady zdrowotne. Często jako pomoce do ich wykonania  wymienione są przedmioty znajdujące się pod ręką. Propozycje odwołują się do świata wyobraźni („Zabawa w superbohatera”, „Głosy mieszkańców dżungli), pracy manualnej („Bułeczki dla nerwusów”, „Fabryka łaskotek”, „Kocie pazurki”), elementów arteterapii (”Gliniani bohaterowie”, „Pejzaż pełen światła”). Ciekawą grupą metod są pomysły oparte na refleksji. Dzieci i dorośli wspólnie wypracowują  zasady dotyczące np. obowiązków domowych na najbliższy tydzień czy tworzą listę rzeczy, które sprawiają im przyjemność, określając jednocześnie ich ramy czasowe. Metody te pomagają  również dorosłym mówić  o swoich uczuciach, potrzebach czy pragnieniach oraz ćwiczyć umiejętność mówienia „nie” wobec  dziecięcych zachcianek.

Propozycje z książki „Jak radzić sobie ze złością i kaprysami” z powodzeniem można też zaadoptować podczas kolonii oraz innych formach pracy z dziećmi np. w sytuacji kiedy nasi podopieczni nie mają humoru, albo po prostu nudzą się lub złoszczą z powodu brzydkiej pogody.

Szczegółowe dane:

Tłumaczenie: Monika Szewc-Osiecka
Ilustracje: Atelier Août à Paris/Muriel Douru
Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda, kolorowe ilustracje, kredowy papier
Liczba stron: 48
Format:180×180 mm
ISBN:978-83-7971-329-5

W serwisie katechezanatana.pl ukazała się również recenzja poradnika
Jak rozwijać wiarę w siebie. 35 ćwiczeń dla dzieci w wieku 3-10 lat autorstwa Gillesa Diederichsa.