Częstochowskie Wydawnictwo ojców paulistów przygotowało wyborną ucztę duchową skomponowaną z tekstów papieża Franciszka. Cztery najważniejsze dokumenty jego autorstwa są dostępne w jednym komplecie za niecałe 25 zł.

Pierwsza z nich to encyklika Lumen Fidei (Światło Wiary), powstała zaledwie trzy miesiące po rozpoczęciu pontyfikatu przez papieża Franciszka. Wymowne sformułowanie otwierające dokument „kto wierzy, widzi” [LF1] to fundament i klucz do dalszych treści. Na uwagę zasługują m.in. kwestie dotyczące współczesnej kultury w tym rozważania na temat autonomii rozumu.

Adhortacja Evangelii Gaudium. O  głoszeniu Ewangelii we współczesnym świecie została podpisana na zakończenie Roku Wiary. Papież wskazuje tutaj kierunek dla Kościoła na najbliższe lata i zaprasza wiernych do nowego etapu ewangelizacji, aby było jak najmniej chrześcijan, „którzy zdają się żyć Wielkim Postem bez Wielkanocy” (nr 6). Dla katechetów cenny jest trzeci rozdział EG, w którym Franciszek daje wytyczne na temat homilii i modelu katechezy.

Trzeci z tytułów: Encyklika Laudato Si’. W trosce o wspólny dom, to niejako wołanie w duchu patrona papieża – o troskę o środowisko i prawa Ziemi. Ojciec święty wypowiada się na trudne i drażliwe kwestie jak np. monokultury, międzynarodowe koncerny kontrolujące żywność i zasiewy, GMO.

Zamykająca serię Adhortacja Amoris Laeticia. O miłości w rodzinie jest warta uwagi nie tylko ze względu na kwestie dotyczące Komunii świętej dla osób w związkach niesakramentalnych. O tym dokumencie przygotowałem osobną recenzję w serwisie katechezanatana.pl w ubiegłym roku.

Teksty wszystkich dokumentów mają bardzo paschalny charakter, więc mogą być dobrą lekturą na nadchodzące tygodnie czy nawet miesiące. Zresztą do tekstów papieskich zawsze warto wracać. A patrząc na nie katechetycznym okiem, odkryjemy, że tematycznie nawiązują one do programu nauczania religii w szkołach ponadgimnazjalnych. Biorąc pod uwagę to, że generalnie papież Franciszek w miarę prosto przygotowuje swoje wypowiedzi (nawet oficjalne dokumenty), a teksty ww. encyklik i adhortacji są dostępne w sieci, warto z młodzieżą przeczytać, przeanalizować i przedyskutować niektóre ich fragmenty. Zwłaszcza , że po Świętach Wielkanocnych często wielu katechetom zaczyna brakować tematów i treści do zajęć.

Informacje techniczne:

Format książek: 12,0 x 20,0 cm

Oprawa: broszurowa