Rekomendowanie katechetom na progu wakacji tekstu dokumentu kościelnego jako lektury brzmi jak żart. Jednak biorąc pod uwagę jego aktualność i wartość oraz komfort czasu jaki otrzymujemy nie tylko od MEN, warto tym bardziej przeczytać ostatnią Adhortację papieża Franciszka Amortis Laetitia.

O genezie dokumentu nie będę wspominał, bo szczegóły i okoliczności jego powstawania pojawiały się już mediach i wielu innych recenzjach. Zaskakuje na pewno ilość tekstu, który jest trzy razy dłuższy niż „klasyczna” adhortacja papieska. Przeglądając natomiast spis treści od razu pojawiają się skojarzenia z encykliką Familiaris Consortio Jana Pawła II i konstytucją Gaudium et spes. I są one właściwe, ponieważ przy dokładniejszej analizie przypisów okazuje się, że najwięcej cytatów i odwołań w tekście Amoris Laetitia jest właśnie do tych dwóch dokumentów oraz oczywiście do treści materiałów z ostatnich Synodów Biskupów (z października odpowiednio 2014 i 2015 r).

Radość miłości składa się z dziewięciu rozdziałów. Najpierw autor przytacza biblijne fragmentami odnoszące się do rodziny, by następnie nawiązać do naszych czasów oraz nauczania Kościoła. Rozdziały czwarty na temat miłości małżeńskiej i piąty dotyczący nowego życia i rodziny to zdaniem Papieża centralne części dokumentu (zob. AL3). Kolejne z nich dotyczą wskazówek duszpasterskich oraz tematyki wychowania dzieci. Ostatniego rozdział poświęcony jest duchowości małżeńskiej i rodzinnej.

Można powiedzieć, że ta adhortacja to dobra propozycja podręcznika dla ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych lub zbiór gotowych materiałów dla uczestników kursów przedmałżeńskich. Atutem papieża Franciszka jest to, że pisze prosto, konkretnie, a zarazem czule i z życzliwością dla czytelników. Także o trudnych tematach jak: adopcja, małżeństwa cywilne, sytuacja osób rozwiedzionych w nowych związkach i inne. Tematów i zagadnień poruszonych w adhortacji jest naprawdę dużo. Sam autor prosi, aby ten dokument czytać bez pośpiechu (mamy wakacje:) i wybierać do dokładnej lektury np. te zagadnienia, które nas aktualnie interesują (AL7). Dobrym sposobem jest też uważne przeczytanie tylko kilku punktów każdego dnia.

Wydanie Amoris Laeticia przygotowane przez Edycję świętego Pawła oprócz tekstu adhortacji zawiera wprowadzenie do lektury dokumentu autorstwa małżeństwa Chiary Giaccardi i Maura Magattiego, wykładowców socjologi na Katolickim Uniwersytecie w Mediolanie. Kolejnym atutem tego tłumaczenia są rzetelnie opracowane indeksy sigli biblijnych, cytowanych dokumentów kościelnych oraz autorów. Zaskakuje również cena książki, która jest bardzo niska w porównaniu z ilością stron. Zapraszam zatem do wakacyjnej lektury „Radości miłości”.

KLIKNIJ I ZAMÓW KSIĄŻKĘ

Informacje techniczne:
Liczba stron: 288
Wymiary: 12,0 x 20,0 cm
Oprawa: broszurowa
ISBN: 978-83-7797-679-1