Do tematów różańcowych wracamy co roku na katechezie – prawie na wszystkich poziomach. Ostatnio robiłam z dziećmi uniwersalny wieloletni zestaw do swoich pomocy dydaktycznych. Inspiracją był dla mnie blog prowadzony przez katolicką rodzinę Miguel i Olivas Xhonané.

To małżeństwo zajmuje się w Stanach nauczaniem domowym. W swoim dorobku mają  publikacje, wywiady oraz bogaty zbiór pomocy dydaktycznych. Link do ich bloga:

http://familiacatolica-org.blogspot.com

DSCN1091

Instrukcja wykonania takiego pakietu znajduje się pod wskazanym linkiem (mimo hiszpańskiego języka jest łatwa, bo pomagają zdjęcia). Ja przygotowałam w domu konstrukcję książki, a dzieci na lekcjach pokolorowały obrazki. Dla ułatwienia materiały do wycięcia znajdują się w jednym pliku tu:

MATERIAŁY POBIERZ

Niektóre nazwy wymagają tylko spolszczenia. Pod centralnym obrazkiem z różańcem znajdują podpisy :Gozosos i Lunes. Są to nazwy tajemnic: radosne i dzień tygodnia: poniedziałek. Przyczepione są na rzep.

Zastosowań takiej pomocy jest wiele. Polecam:

  • segregowanie tajemnic
  • gra na punkty, która drużyna właściwie ułoży swój zestaw tajemnic
  • opowiadanie życia Jezusa i Maryi na podstawie obrazków Tajemnic
  • wkładanie do tych kieszeni obrazka Tajemnicy, jeśli klasa pomodli się daną Tajemnicą
  • układanie zagadek o danej Tajemnicy ( jedna osoba opowiada co widzi na obrazku Tajemnicy, a kto zgadnie jaka to Tajemnica, wkłada ją do właściwej „kieszonki”)
  • dopasowywanie rodzaju Tajemnicy do dnia tygodnia

Napiszcie w komentarzu, co sądzicie o takiej pomocy.