Caravaggio fascynuje mnie od kilkudziesięciu lat. Wędrując po świecie, zawsze z drżeniem serca wyszukiwałem obrazy tego artysty, by móc je kontemplować na żywo. W ten sposób na przestrzeni wielu lat udało mi się obejrzeć prawie wszystkie jego dzieła. Twórczość ta w wyjątkowy sposób stała się częścią mojego życia. O Caravaggiu pisałem, wygłaszałem konferencje, prowadziłem prace naukowe, wykłady na uniwersytecie, a nawet rekolekcje w kościołach, posługując się jego obrazami. Zawsze spotykało się to z dużym zainteresowaniem audytorium. Ośmieliło mnie to do napisania o nim książki, którą właśnie prezentuję. Ma być ona próbą odkrycia licznych tajemnic Caravaggia dotyczących jego osobowości, życia i techniki malowania (ze wstępu autora do publikacji).

Polecam szczególną książkę wydaną w formie albumu „Tajemnice Caravaggia”.

„Tajemnice Caravaggia” to opowieść o historii życia oraz narodzeniu genialnego artysty, który został odkryty dopiero w XXw.

Prace wyróżniają się oryginalnością i pięknem. Są postrzegane jako nieśmiertelne, gdyż dotykają tematyki życia, cierpienia, śmierci, miłości, zdrady, nienawiści, duchowości. Dlatego możemy śmiało stwierdzić, iż ten artysta jest aktualny po dziś dzień.

W malarstwie Caravaggia spotykamy tematy świeckie, mitologiczne, ale również religijne.

Ten album to opowieść o blisko stu dziełach Caravaggia, ich kolorystyce, świetle, metaforyce, fakturze, warstwie znaczeniowej, psychologicznej i narracyjnej. Historie niezwykłych obrazów Caravaggia, związanych z wewnętrzną głębią i przeżyciami artysty. Malarstwo skoncentrowane na prawdzie, pozwalające widzowi lepiej zrozumieć siebie.

W albumie znajdziemy prześliczne zdjęcia dzieł ukazujących różne sceny nie tylko z Ewangelii.

Wielką wartością albumu są dane dotyczące dzieła (data powstania, miejsce ekspozycji).

W książce zamieszczone  zostały również przedmiotowe komentarze. Dzięki nim z wielką łatwością poznajemy sposoby ukazywania przez artystę nadzwyczajnych wydarzeń mitologicznych, historycznych, ewangelicznych na przestrzeni wieków. Profesjonalne i rzeczowe eseje pomagają głębiej wczytać się w sens zdarzeń z życia Caravaggia oraz czytać obrazy, zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły.

Dzięki lekturze tej książki nie jeden czytelnik nacieszy oko, ale jednocześnie będzie miał okazję na medytację, kontemplację oraz spotkanie z obrazem odzwierciedlającym piękno w twórczości malarskiej.

Odbiorcy

– koneserzy i amatorzy sztuki

– osoby wrażliwe na piękno

– szukający oryginalnego, wartościowego, ponadczasowego  prezentu

Witold Kawecki CSsR (redemptorysta) – profesor i kaznodzieja, kierownik Katedry Dialogu Wiary z Kulturą UKSW, pisarz i człowiek mediów, dziennikarz i kulturoznawca, autor 30 książek i setek artykułów, współpracownik Polskiego Radia i TVP oraz innych środków społecznego przekazu. Nagrodzony m.in. Feniksem w kategorii sztuka za książkę Sztuka polska a Kościół dzisiaj. Ekspert w zakresie kulturoznawstwa, teologii (kultury, moralnej, piękna, mediów), kultury politycznej
i katolickiej nauki społecznej.

zobacz

zajrzyj do książki

Informacje techniczne

Tytuł: Tajemnice Caravaggia

Autorzy: ks. Kawecki Witold

Format: 178×239 mm

Ilość stron: 440

Oprawa: twarda, kolorowe reprodukcje obrazów

Data wydania: 2019

ISBN: 978-83-8144-123-0