„Jak pościć? O chrześcijańskiej praktyce postu ” to jedna z wielu nowości wydawnictwa Esprit.

Post od zawsze kojarzył mi się z wyrzeczeniem, męką, dyskomfortem i czasami niestety porażką i moją przegraną. Zastanawiałam się więc, po co to wszystko. Nie zjeść mięsa nie jest dla mnie problemem, bo mogę je zastąpić innymi produktami, ale jak wytrzymać post w Środę Popielcową czy w Wielki Piątek jest to nie lada wyzwanie. Dlaczego post ma kojarzyć się wyłącznie z odmawianiem sobie jedzenia? Czy nie można pościć inaczej?

Amerykańska autorka Lynne M. Baab w swojej książce „Jak pościć?…”, zwraca uwagę na ważny wymiar postu, jakim jest doświadczenie wolności. Dzięki niej zrozumiemy głębszy wymiar postu i to, czego ma być znakiem.

„Post, ta pradawna praktyka, zachęca nas do wzrastania w prawdziwej wolności. Poprzez post Bóg zaprasza nas do doświadczenia tego rodzaju wolności, który zakorzeniony jest w zdrowej dyscyplinie i pełnej znaczenia ofierze, rodzaju wolności, który jest odbiciem prawdy, że zostaliśmy wyzwoleni ze śmierci i grzechu. Post stanowi dla nas okazję do wycofywania się z uwarunkowań cywilizacyjnych i przekroczenia progu Bożej obecności. Post wprowadza nas w sferę refleksji, w której możemy słuchać Boga i modlić się całym sercem za rzeczy, które są naprawdę ważne” – pisze autorka.

W swojej książce Lynne M. Baab przedstawia duchowe i zdrowotne aspekty chrześcijańskiego postu. Zapoznaje nas z osobami praktykującymi post, które stwierdziły, że dzięki niemu poczuły się bardziej wolne. Dzięki temu miały więcej czasu na lekturę Biblii, modlitwę, mogły otworzyć się na głos Boga.

To autorka zapoznaje nas z historią postu chrześcijańskiego oraz podaje przykłady różnych form postnych zaczerpniętych z Pisma Świętego, z życia świętych i doświadczenia zwykłych ludzi.

W książce „Jak pościć?…”  dowiemy się, jak pościć we współczesnym świecie owładniętym obsesją natychmiastowego zaspokajania potrzeb? oraz czym różni się post od diety?

Autorka Lynne M. Baab zwraca uwagę, iż podejmując post, należy pamiętać, że jest on wyrazem wiary w Bożą moc, oczekiwaniem na Bożą interwencję w naszym życiu. To post uczy jak wykraczać poza nasze codzienne zwyczaje, przyjmować postawę rezygnowania z tego co dobre, po to by żyć w zgodzie z Bogiem i być posłusznym Jego woli.

Polecam „Jak pościć? O chrześcijańskiej praktyce postu „. Znakomita lektura, nie tylko na Wielki Post!

zobacz

Informacje techniczne

Tytuł: Jak pościć? wydanie II. O chrześcijańskiej praktyce postu

Autor: Lynne M. Baab

Tłumacz: Kazimierz Bocian

Format:130×200 mm

Ilość stron: 192

Oprawa: broszurowa

Data wydania: 15. 01. 2016

ISBN: 978-83-65349-24-8