Do tematów różańcowych wracamy co roku na katechezie – prawie na wszystkich poziomach. Ostatnio robiłam z dziećmi uniwersalny wieloletni zestaw do swoich pomocy dydaktycznych. Inspiracją był dla mnie blog prowadzony przez katolicką rodzinę Miguel i Olivas Xhonané.
To małżeństwo zajmuje się w Stanach nauczaniem domowym. W swoim dorobku mają publikacje, wywiady oraz bogaty zbiór pomocy dydaktycznych. Link do ich bloga:
http://familiacatolica-org.blogspot.com
Instrukcja wykonania takiego pakietu znajduje się pod wskazanym linkiem (mimo hiszpańskiego języka jest łatwa, bo pomagają zdjęcia). Ja przygotowałam w domu konstrukcję książki, a dzieci na lekcjach pokolorowały obrazki. Dla ułatwienia materiały do wycięcia znajdują się w jednym pliku tu:
Niektóre nazwy wymagają tylko spolszczenia. Pod centralnym obrazkiem z różańcem znajdują podpisy :Gozosos i Lunes. Są to nazwy tajemnic: radosne i dzień tygodnia: poniedziałek. Przyczepione są na rzep.
Zastosowań takiej pomocy jest wiele. Polecam:
- segregowanie tajemnic
- gra na punkty, która drużyna właściwie ułoży swój zestaw tajemnic
- opowiadanie życia Jezusa i Maryi na podstawie obrazków Tajemnic
- wkładanie do tych kieszeni obrazka Tajemnicy, jeśli klasa pomodli się daną Tajemnicą
- układanie zagadek o danej Tajemnicy ( jedna osoba opowiada co widzi na obrazku Tajemnicy, a kto zgadnie jaka to Tajemnica, wkłada ją do właściwej „kieszonki”)
- dopasowywanie rodzaju Tajemnicy do dnia tygodnia
Napiszcie w komentarzu, co sądzicie o takiej pomocy.
Spolscic i dawac bezoplatnie:).
Bardzo ciekawe, zwłaszcza dla dzieci SP, które lubią rysować, wycinać. Choć i gimnazjalisto taka praca pozwoliłaby wiele zapamiętać. Szkoda, że dopiero teraz. Już jestem po katechezach o różańcu, ale na pewno wykorzystam w przyszłym roku. Bardzo podoba mi się ta forma „pomocy katechetycznej”. Zbliżają się Zaduszki i Wszystkich świętych, więc jeśli można to prozę już dziś o jakieś fajne pomysły…. Pozdrawiam wszystkich zapalonych katechetów i cały zespół NATANA
Lapbook to super sprawa angażująca wiele zmysłów. W ubiegłym roku robiłam z gimnazjalistami projekt o wielkich religiach i nurtach filozoficznych. Mieli przydzielone zadania plakat, prezentacja, multimedialna lub lapbook. Te ostatnie były najciekawsze.
Dobre, dobre bardzo dobre!!!!! Dziękuje!!