Wielbiciele książek historycznych otrzymują świetną lekturę.

Choć akcja powieści „Znak woli i mocy” dzieje się około 1000 roku, problemy dziwnie znajome. Polityka i religia niebezpiecznie się ścierają, bohaterowie ulegają różnym namiętnościom, często nieprzystającym tym, którzy mienią się chrześcijanami. Tam, gdzie powinna panować miłość i zaufanie pojawiają się zasadzki, zdrada i mroczna gra interesów. To bardzo dobrze znane nam zjawiska.

Autor, Dariusz Balcerzyk, budując narrację, wykorzystał postacie historyczne: księcia Bolesława Chrobrego, cesarza Ottona III, kilku biskupów, oczywiście św. Wojciecha, ale też osoby fikcyjne. Główny bohater, Valgard, wprawdzie wzmiankowany jest w kronice średniowiecznego niemieckiego biskupa Merseburga Thietmara, ale wyobraźnia Autora nadaje mu nowe role i całkiem nowe rysy charakteru. Tak też dzieje się w przypadku kilku innych postaci. Zresztą nawet ci, których historyczności odmówić nie można, otrzymują głębsze przemyślenia i funkcje, niż opisali to ówcześni kronikarze. Także miejsca i budynki, nawet pierwsza katedra gnieźnieńska, z konieczności otrzymują wygląd i lokalizacje tylko prawdopodobne. O te szczegóły toczą się zacięte dysputy historyków i archeologów.

Bogata wyobraźnia Autora sprawia, że czytelnik otrzymuje niezwykle intrygującą lekturę. Chociaż pozycja ma ponad 500 stron, zaciekawi zarówno młodszego jak i dorosłego. To doskonały prezent dla wszystkich zainteresowanych kształtowaniem się polskiej państwowości i kultury opartej na chrześcijańskich wartościach.

Wydawnictwo Święty Wojciech

Liczba stron: 656
Wymiary: 145×230 mm
Oprawa: broszurowa
ISBN: 978-83-8065-331-3