Niewątpliwie najważniejszym zadaniem człowieka wierzącego jest poznawanie Boga. Służy temu czytanie i rozważanie Biblii. Ale, jak słusznie zauważa ks. Marek Starowieyski, autor wyboru nowel biblijnych, ważne jest też zauważenie tego, co przy lekturze Pisma Świętego myślą inni ludzie. Niewątpliwie taką funkcję spełniają przedstawione w książce „Z drugiej strony Biblii” nowele, choć jak zauważa Autor we wstępie, pojęcie noweli nie do końca pasuje do wszystkich prezentowanych tu utworów.

Istotny jest fakt, że wielu ludzi próbuje zmierzyć się z wydarzeniami biblijnymi i zinterpretować je. Poznawanie różnorodnych sposobów odczytania tekstu, przeżyć innych ludzi, choć czasami zaskakuje, to zawsze ubogaca nasze spojrzenie. A autorzy wyselekcjonowani przez ks. M. Starowieyskiego są doprawdy nietuzinkowi. Wśród tych 19 osób, jest aż 3 zdobywców literackiej Nagrody Nobla, pozostali też w większości cieszą się bogatym i różnorodnym dorobkiem literackim. Prezentują różne epoki i style literackie. Jeśli chodzi o prezentowane postawy religijne, nie są monolitem. Znajdziemy wśród nich zarówno ludzie głęboko wierzących, jak i takich, którzy nie kryją swojego antyklerykalnego nastawienia. Dodaje to wyborowi nowel dodatkowego uroku i zmusza do głębokich refleksji.

Wszystko to sprawia, że książkę „Z drugiej strony Biblii” czyta się z zapartym tchem. Przeskakiwanie od tekstów o wydźwięku ironicznym (np. Čapek) do wręcz patetycznych (choćby Brandstaetter) dostarcza mocnych wrażeń i jest dowodem na niezwykłą żywotność Bożego słowa.

Sam Autor wyboru, ks. M. Starowieyski, poleca swoją książkę studentom kierunków filologicznych i teologii oraz klerykom. Można do tego zbioru dodać katechetów pragnących poszerzyć swoją wiedzę i doświadczenie w odczytywaniu Biblii i wszystkich tych, dla których Pismo Święte jest ważne.

 

Z drugiej strony Biblii. Antologia noweli biblijnej

wybór i oprac. ks. Marek Starowieyski
Liczba stron: 632
Wymiary: 150×225
Oprawa: zintegrowana
ISBN: 978-83-8065-125-8