Kilka lat temu głośno było w mediach o procesie jaki wytoczono Tomaszowi Terlikowskiemu w związku z jego wypowiedzią na temat aborcji. Jak sam wspomina, przygotowywał się na wyrok sądu drugiej instancji i wysoką karę grzywny. Niespodziewanie dziennikarz otrzymał telefon od swojego prawnika z informacją o uniewinnieniu. Ten szczęśliwy zbieg okoliczności Terlikowski, jak twierdzi, zawdzięcza orędownictwu mało znanemu ówcześnie zakonnikowi o. Wenantemu Katarzyńcowi.

W tym roku pojawiła się na rynku książka – spłacony dług wdzięczności dziennikarza wobec świątobliwego franciszkanina. Wenanty Katarzyniec, którego grób znajduje się w krużgankach klasztoru o.o. franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, to skromny zakonnik urodzony pod koniec XIX w. na wschodnich ziemiach Rzeczpospolitej. Dzięki lekturze książki poznajemy jego życiorys i osobowość. Ten małomówny z natury człowiek, praktykujący „zwyczajne” cnoty takie jak wytrwałość  i cierpliwość w codzienności, to również przyjaciel św. Maksymiliana Kolbego i patron „Rycerza Niepokalanej”. Ciekawą historią jest jego udział w genezie i rozwoju tego pisma, do którego przyczynił się… po swojej śmierci.

Wenanty umierając w wieku zaledwie 32 lat obiecał współbraciom z zakonu, że będzie pomagał z nieba. Potwierdzeniem tej obietnicy są przytoczone wyżej historie oraz inne cuda wspomniane w książce. „Specjalizacja” Wenantego to pomoc w codziennych zwykłych sprawach, kwestii finansów,  pracy, jak również sakramentu pojednania. Termin ich realizacji, często „na cito”, pozwolił autorowi książki na porównanie zakonnika z Kalwarii Pacławskiej do św. Szarbela, popularnego mnicha z Libanu. Terlikowski w swojej książce umiejętnie łączy świadectwa oraz teksty sprzed ponad stu lat ze stylem dziennikarskiej narracji, co powoduje, że jej lektura jest wciągająca, a zaprezentowana treść dynamiczna. Mam nadzieję, że dzięki niej franciszkański Czcigodny Sługa Boży będzie coraz bardziej znany i wkrótce zostanie ogłoszony błogosławionym.

Książka dostępna w księgarni internetowej Wydawnictwa Esprit – esprit.com.pl

Dane techniczne:

EAN: 9788365847706
ISBN: 978-83-65847-70-6
Format: 130×200 mm
Stron: 272
Data wydania: 2018-03-12
Oprawa broszurowa ze skrzydełkami
Masa: 276 g