W czasie wakacji warto nadrobić zaległości książkowe. Moim tegorocznym wyborem jest trylogia „Ksiądz Rafał” autorstwa Macieja Grabskiego. Akcja powieści przenosi nas w czasy przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku, do okresu PRL-u, jednak  pozbawionego beznadziei i szarości.  Do sielskiej, wręcz idyllicznej miejscowości Gródek przyjeżdża nowo mianowany proboszcz ksiądz Rafał Nowina. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że nasz bohater pojawia się z niewielką ilością rzeczy osobistych, z których większość to kartki z nutami. To jednak tylko początek zmian dla parafian i kolejnych zaskakujących zachowań ze strony nowego proboszcza.


W przeciwieństwie do swojego poprzednika ksiądz Rafał nie zamyka się w czterech ścianach  plebanii, ale wychodzi do miejscowych, ma poczucie humoru, sam robi zakupy w sklepie, potrafi skosić trawę, ma wręcz franciszkowe podejście do zwierząt pomimo, że przyjechał z miasta. Oryginalny duchowny zachwyca grą na organach i (co najgorsze zdaniem miejscowych dewotek) nie lubi zbyt długich kazań. Razem z Księdzem Rafałem poznajemy także jego nowe owieczki. A to istny kalejdoskop osobowości: pan organista Antoni, który porzucił karierę dla swojej miłości, rada parafialna, obradująca w wiejskim klubie, młodzieńcy  próbujący uniknąć powołania do wojska przy pomocy Mai – młodej lekarki, Marianowa oraz Dziki, tajemniczy kot-alarm, którego nikt nigdy nie widział.

W kolejnych tomach powieści ksiądz Rafał będzie musiał zmierzyć się z wyzwaniem budowy nowego kościoła w kontekście kryzysu ekonomicznego w Polsce końca lat 70. XX w. Bohaterowie przeżywać będą też radosną informację o wyborze kardynała Wojtyły na papieża oraz kontrowersyjną jak na tamte czasy decyzję proboszcza dotyczącą pogrzebu znienawidzonego przez mieszkańców samobójcy. Ksiądz Nowina stawi też czoła problemom rodzinnym, SB oraz przełożonym i kolegom z duszpasterskiego fachu, co nie zawsze będzie łatwe z jego upartym charakterem.

Maciej Grabski fabułą swoich powieści namalował wiernie krajobraz historyczny okresu PRL-u umiejscawiając jednocześnie ich akcję w niemal nierealnym miejscu jakim jest Gródek. Czytelnik razem z bohaterami trylogii chce przenieść się do tej sielskiej scenerii z drewnianym kościółkiem, wiejską plebanią, wśród ziół i brzęczących owadów, gdzie życie płynie wolniej, prościej, choć nie bez problemów; po prostu inaczej. I zawsze pozostaje nadzieja, że na końcu każdego tomu akcja zakończy się dobrze.

Trylogię „Ksiądz Rafał” polecam wszystkim wielbicielom przygód księdza Wacława Grosera, ojca Mateusza, seriali „Plebania”  oraz „Ranczo” i razem z „okładkowymi” recenzentami: panią Anną Ficner-Ogonowską, Marzeną Rogalską oraz ojcem Maciejem Zioło zapraszam do lektury książek.

Powieści o Księdzu Rafale dostępne są w księgarni internetowej Wydawnictwa Esprit: www.esprit.com.pl

INFORMACJE TECHNICZNE
ISBN: 978-83-66061-04-0 (t. 1), 978-83-66061-05-7 (t. 2), 978-83-66061-06-4 (t. 3)
Format 145×205 mm
Liczba stron 440 (t. 1), 472 (t. 2), 464 (t. 3)
Oprawa broszurowa