Ferie to dobry czas na nadrobienie zaległości książkowych. Szczególnie warte lektury są prawdziwe historie. Na zimowe wieczory polecam fabularyzowaną biografię Caroliny Codiny – żony jednego z najwybitniejszych kompozytorów przełomu XIX i XX w. – Siergieja Prokofiewa, przedstawioną na kartach powieści „Rosyjska namiętność”. Autorką książki jest hiszpańska pisarka Reyes Monforte –  autorka m.in. takich bestsellerów jak  „Niewierna” czy „Okrutna miłość”.


Carolina Codina Nemyska urodziła się w Madrycie. Była córką śpiewaków: Olgi Nemyskiej (o korzeniach polsko-francuskich) oraz hiszpańskiego tenora Juana Codiny. Historię głównej bohaterki rozpoczynamy w Nowym Jorku, gdzie poznajemy ją jako dwudziestolatkę. Dowiadujemy się, że była córeczką swoich rodziców, wychowaną przy lekturze bajek La Fontaine’a czytanych w oryginale. Lina znała też pięć języków rosyjski, angielski, francuski, hiszpański i kataloński. Wtedy po raz pierwszy poznaje również Siergieja Prokofiewa, określanego przez prasę amerykańską jako „najbardziej obiecującego młodego muzyka rosyjskiego od czasu Igora Stawińskiego” (s. 27). Carolina, która, podobnie jak rodzice, kształciła głos, jako śpiewaczka występowała pod nazwiskiem Lina Lubera. Była też pierwszą wykonawczynią wielu utworów Siergieja.

Fragment książki

Fabuła powieści „Rosyjska namiętność” podzielona jest na pięć części. Są to poszczególne etapy życia związane z miejscem pobytu  głównych bohaterów: Nowy Jork, Paryż, Moskwa, czas niemieckiej inwazji na Związek Radziecki oraz pobyt Liny w łagrze w Łubiance, na który została skazana pod zarzutem szpiegostwa.

Spis treści

Tę prawie siedmiuset stronicową książkę czyta się jak dobry kryminał choć zaklasyfikowana jest według gatunku jako powieść obyczajowa. Jak w kalejdoskopie zmieniają się tu ludzkie losy. Z ekskluzywnych miejsc takich jak paryski Prunier czy nowojorski Carnegie Hall, gdzie krąg przyjaciół Liny tworzą: Ernest Hemingway, Maurice Ravel, Walt Disney, Marlena Dietrich, Coco Chanel czy Pablo Picasso, czytelnik przenosi się w mroźne i okrutne miejsce tortur – do rosyjskiej Łubianki. „Rosyjska namiętność” to również historia siły ludzkiego ducha, miłości sięgającej ponad szalony umysł muzycznego geniusza oraz podróż w głąb ludzkiego serca, gdzie przebaczeniu potrafi jednocześnie towarzyszyć nieprzebaczenie.

Powieść „Rosyjska namiętność dostępna jest w księgarni internetowej Wydawnictwa WAM wydawnictwowam.pl

INFORMACJE TECHNICZNE

Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2017
Oprawa: miękka
Liczba stron: 688
Wymiary: 136×210 mm
Waga: 0.4 kg
ISBN: 978-83-277-1178-6
Tłumacz: Zbigniew Zawadzki