Sakrament pokuty w swoim ludzkim wymiarze jest najbardziej relacyjnym z sakramentów.  Natomiast w aspekcie rozwoju duchowego i emocjonalnego wymaga świadomego przeżywania i kształtowania, aby był przeżywany dojrzale. Na szczęście pojawiają się publikacje, które są w tym pomocne. Z ostatnich tytułów polecam książkę „Rachunek sumienia z ojcem Jordanem” oraz nagranie sesji „Spowiedź. 5 problemów dużych i 5 problemów małych” autorstwa kapucyna o. Piotra Jordana Śliwińskiego”.

Oba tytuły wzajemnie się dopełniają i uzupełniają. Płyta jest rozszerzeniem treści zawartych w książce, a w zasadzie książeczce (ma ona niespełna osiemdziesiąt stron, co stanowi również jej atut, ale o tym poniżej). Ojciec  Jordan pokazuje spowiedź w kontrze do współczesnej kultury, w której człowiek zachęcany jest życia w iluzji karmionej treściami reklam, prezentowania siebie z jak najlepszej, często fałszywej strony. Rachunek sumienia i sama spowiedź mocno, niemal boleśnie, koryguje ten obraz. Autor analizuje w zasadzie każdy z pięciu warunków dobrej spowiedzi. Właściwe i niewłaściwe modele rachunku sumienia; jak ocenić czy coś jest grzechem; cechy żalu za grzechy. Ciekawymi zagadnieniami są też kwestie różnicy między żałowaniem a żaleniem się, konflikt ze spowiednikiem oraz umiejętność zachowania granicy między Sakramentem Pokuty a kierownictwem duchowym w konfesjonale.

O. Jordan chcąc ukazać istotę grzechu jako naruszenie relacji, nawiązuje do dwóch biblijnych przypowieści. W historii o miłosiernym ojcu określa grzech jako wybór, pomysł na życie po swojemu, ułudę oderwania się od Boga i wybrania swojej „pełni szczęścia”.  W przypowieści o miłosiernym Samarytaninie natomiast postawa kapłana i lewity to skupienie na sobie i swoich sprawach, a tym samym brak możliwości otwarcia na potrzebującego człowieka. W książce znajdziemy również bardzo współczesną propozycję rachunku sumienia opartą o treści przykazania miłości. Kieszonkowy rozmiar publikacji pozwala na zabranie jej do torebki, saszetki i korzystania np. podczas przygotowania się do spowiedzi w kościele.

Natomiast ostatnią część sesji nagranej na płycie stanowią odpowiedzi na pytania uczestników spotkania m.in. kiedy najlepiej odprawiać spowiedź generalną? Odkładanie, niechęć do spowiedzi. Jak mówić o wadach i błędach innych tak, żeby nie było to obmową? Co zrobić kiedy wydaje mi się, że nie mam grzechów?

Publikacje o. Piotra Jordana Śliwińskiego OFM Cap dostępne w księgarni internetowej wydawnictwowam.pl

Informacje techniczne:

„Rachunek sumienia z ojcem Jordanem”

Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2018
Oprawa: miękka
Liczba stron: 80
Wymiary: 115×160 mm
ISBN: 978-83-277-1595-1

„Spowiedź. 5 problemów dużych 5 problemów małych”

Komplet zawiera: 1 płyta CD w formacie mp3
Rok wydania: 2018
Długość nagrania: 3 godz 30 min