W kończącym się za kilka tygodni Roku Miłosierdzia wśród wielu jego odcieni podkreślany jest wymiar przebaczenia. Dla większości katechetów ten temat wydaje się bardzo oczywisty – jestem chrześcijaninem i to jasne, że zawsze wybaczam winowajcy. Książka „Przebaczenie. Klucz do przemiany serca” autorstwa o. Gustawo Jamuta – cenionego na całym świecie włoskiego kierownika duchowego pokazuje, że jest to temat bardziej złożony. Takie sytuacje jak np. robienie z siebie osoby pokrzywdzonej są potwierdzeniem, że przebaczenie to proces, a nie duchowy delete. 

Ta niewielkiej objętości książeczka to rodzaj poradnika, który w sposób bardzo praktyczny nazywa zagadnienia związane z tematem przebaczenia i jego brakiem. Składa się ona z czterech rozdziałów. Dotyczą one tematyki wybaczenia sobie samemu, uczuć związanych z poczuciem krzywdy, konsekwencji pielęgnowania uraz oraz propozycji pomocnych w dojrzewaniu do przebaczenia. Treści przedstawiono prosto i zwięźle, a zarazem bardzo konkretnie. Poradnik pomaga też nazwać mechanizmy psychologiczne oraz nieprzyjemne uczucia, których doświadczamy.

Książka zawiera również propozycje medytacji i modlitw o wybaczenie (sobie, krzywdzicielom z poszczególnych etapów naszego życia) oraz sporo cytatów głównie biblijnych. Trafnie nawiązują one do treści książki, wiele z nich można łatwo zapamiętać. Z pewnością też będą pomocne w otwarciu kolejnych kłódek wewnętrznych uraz i poprawieniu jakości życia. Dlatego książkę polecam każdemu, bo przecież każdy z nas potrzebuje nieustannie uczyć się akceptacji siebie, wybaczania błędów popełnionych przez siebie sobie czy innych. Publikacja jest bardzo ładnie wydana od strony edytorskiej oraz kosztuje niewiele, może więc być również wartościowym prezentem.

Szybki dostęp do książki

Informacje techniczne:

Stron: 112

Format: 12,5 x 19,5 cm

ISBN: 978-83-7797-610-4

Oprawa: broszurowa