” Post zdrowotny św. Hildegardy z Bingen. Potrawy i plany dietetyczne ” to jedna z wielu nowości wydawnictwa Esprit.

Post od zawsze kojarzył mi się z wyrzeczeniem, męką, dyskomfortem i czasami niestety porażką i moją przegraną. Zastanawiałam się więc, po co to wszystko. Dlaczego post ma kojarzyć się wyłącznie z odmawianiem sobie jedzenia? Czy nie można pościć inaczej?

„Post ma długą tradycję w wielu kulturach. Święta Hildegarda z Bingen również stale podkreślała jego znaczenie dla człowieka, jest on bowiem uniwersalnym środkiem leczniczym, który pozwala odzyskać spokój, oczyścić organizm, uwolnić duszę od różnych obciążeń, dojść do ładu z samym sobą i skupić się na tym, co najistotniejsze. Post to coś znacznie więcej niż tylko powstrzymywanie się od spożywania pokarmów, gdyż oznacza otwarcie drzwi prowadzących do ludzkiego wnętrza”- czytamy w przedmowie.

Święta Hilgedarda z Bingen podkreślała, że każdy człowiek powinien dążyć do zdrowia duszy i ciała poprzez szukanie wewnętrznej równowagi, korzystając z darów natury, ofiarowanych nam szczodrze przez Boga.

Autorki Brigitte Pregenzer i Brigitte Schmidle w swojej niewielkiej książce ” Post zdrowotny św. Hildegardy z Bingen…” zwracają uwagę na różne rodzaje postu wg Hildegardy oraz ważny wymiar postu, jakim jest doświadczenie wolności.

W książce “Post zdrowotny św. Hildegardy z Bingen…”, znajdziemy krótki życiorys świętej Hilgedardy a także głoszone przez nią zasady wraz z wytycznymi.

W swojej książce autorki Brigitte Pregenzer i Brigitte Schmidle przedstawiają duchowe i zdrowotne aspekty chrześcijańskiego postu. Zapoznają nas z dwoma płaszczyznami postu: fizyczną i duchową, które powinny wspólnie się przenikać – a sam post przynosić uzdrowienie w obu tych sferach.

W książce „Post zdrowotny św. Hildegardy z Bingen…” dowiemy się, jak pościć we współczesnym świecie owładniętym obsesją natychmiastowego zaspokajania potrzeb? oraz czym różni się post od diety?

Dla średniowiecznej świętej post to nie tylko droga do oczyszczenia fizycznego, ale także duchowego. Receptury świętej Hildegardy są proste, łatwe w wykonaniu i nie zmuszają do zmiany rytmu życia. Kładą nacisk na zdrową, urozmaiconą dietę, ćwiczenia fizyczne i duchowe.

zobacz

Informacje techniczne

Tytuł: Post zdrowotny św. Hildegardy z Bingen.  Potrawy i plany dietetyczne

Autor: Brigitte Pregenzer, Brigitte Schmidle

Tłumacz: Edyta Panek

Format:140×200 mm

Ilość stron: 192

Oprawa: broszurowa

Data wydania: 14. 04. 2016

ISBN: 978-83-65349-47-7