„Kiedy w Dzień Papieski w kościołach zbierane są datki na zdolną, ale ubogą młodzież, zawsze myślę o tych, którzy osiągnęli coś wielkiego zaczynając od zera” – tak pisze na pierwszych stronach swojej książki Michał Kociołek z Nowego Sącza. I nie byłoby w tym nic w dziwnego, gdyby nie historia jego choroby nowotworowej, która zmotywowała go do zmian. I do życia pełnią życia na przekór wszystkiemu.

Michał, jak wspomina, nigdy nie był dobrym uczniem. Od lektur szkolnych fascynowały go bardziej biografie ludzi, którzy odnieśli sukces, osiągnęli cel, do którego dążyli, dzięki wytrwałej pracy. Jego pasją jest jazda samochodem, dlatego po ukończeniu technikum samochodowego, podczas pobytu w wojsku zdobył kwalifikacje kierowcy zawodowego.

Punktem kryzysowym (i zarazem przełomowym) był dla niego atak padaczki i diagnoza guza mózgu – glejaka III stopnia. Rezygnacja z pasji zawodowej, hospitalizacja, operacja głowy, chemio- i radioterapia to dla Michała m.in. czasem remanentu sposobu myślenia i akceptacji siebie. Wspomina np. jak po kuracji sterydami przytył i ważył ponad sto trzydzieści kilogramów oraz jak się czuł podczas swojej pierwszej wizyty w siłowni. Ta sytuacja, jak również wiele innych, pozwoliła mu, zrozumieć, że w naszej głowie są dołujące, niszczące nas myśli-śmieci, które należy oddzielić od dobrych myśli.

Fragment książki

Cała książka „Projekt: Życie” jest pełna motywujących treści i wskazówek. Autor wkomponowuje je w opisy kolejnych etapów swojego życia, kiedy przeżywał chwile zwątpień, kryzysów, niewiadomych, podejmował ważne decyzje:

„Jeżeli czegoś nie chcesz, to nikt za ciebie tego nie będzie chciał”.

„Życie składa się z dziesięciu procent z tego co nam się przytrafia, i w dziewięćdziesięciu procent z tego, jak na to zareagujemy”.

Zwycięska walka Michała z chorobą trwała cztery lata. Jak mówi, teraz czuje się bardziej szczęśliwy niż wcześniej. A to, że jest gadułą, jak sam siebie określa, postanowił swoją historię opisać w książce „Projekt: Życie. Nie zatrzymuj się”.

Lektura dla każdego, kto szuka rozwiązań, cierpi, przeżywa kryzys, nie wie co robić dalej ze swoim życiem, ale chce je zmienić. Katecheci młodzieży! Warto o niej wspomnieć Waszym uczniom.

Szczegółowe dane:

Wydanie: pierwsze
Rok wydania: 2017
Oprawa: miękka
Liczba stron: 184
ISBN: 978-83-277-1347-6

Książka dostępna w księgarni internetowej wydawnictwowam.pl