Ostatnie dni skupiają naszą uwagę na dzieciach z racji ich czerwcowego święta. Dwadzieścia lat temu podczas wakacyjnych warsztatów prowadzonych przez Mariolę i Piotra Wołochowiczów dzieci rodziców uczestniczących w tej formie rekolekcji zaskoczyły dorosłych treścią swoich modlitw. Zebrane zostały one w sześć nietypowych próśb – rad dla rodziców dotyczących wychowania. Po wielu latach zostały one spisane przez Mariolę Wołochowicz w jej, jak się okazało, ostatniej książce.

Powstawała ona w ostatnich miesiącach życia autorki podczas jej walki z chorobą nowotworową. Publikacja jest więc rodzajem testamentu dla tych wszystkich, którzy cenili książki Wołochowiczów, a przede wszystkim dla polskich rodziców i chrześcijańskich wychowawców. „6 zaskakujących pragnień”, które owego pamiętnego wieczoru dzieci przedstawiły na modlitwie, stanowią poszczególne rozdziały książki:
1. Żeby wszyscy rodzice zachęcali się w wierze.
2. Żeby rodzice nie „darowywali” dzieciom ich przewinień.
3. Żeby dzieci słuchały rodziców, a nie rodzice dzieci.
4. Żeby rodzice się nie zniechęcali.
5. Żeby rodzice nie poddawali się dzieciom.
6. Żeby rodzice byli twardzi.

Jak potwierdza jej lektura są one nadal aktualne tak jak dwie dekady temu.

Fragment książki

Niektóre sformułowania być może zaskakują (to dosłowne brzmienie tych próśb). Zaintrygowanych tym bardziej zachęcam do przeczytania książki. Poza tym poradnik to źródło wielu rad do zastoswoania w zwyczajnych sytuacjach codziennego dnia np. jak nauczyć dzieci jeść to co zdrowe, a nie tylko to co lubią. A kontynuując wątek kulinarny w książce dowiemy się np. co ma wspólnego bergamotka i szafran z naszym nastrojem.

Wiele z zaproponowanych w poradniku wskazówek zostało opracowanych na podstawie sytuacji wychowawczych w rodzinie Wołochowiczów oraz świadectw małżeństw uczestniczących w rekolekcjach oraz warsztatach prowadzonych przez autorów. Książkę spośród innych poradników wyróżnia również to, że powstała ona jako owoc modlitwy autorki oraz jej przemyśleń na podstawie lektury Pisma świętego. Śp. Mariola Wołochowicz wielokrotnie podkreślała, że wszystkie zmiany nie tylko wychowawcze, nawet te najtrudniejsze, są możliwe w myśl znanego zawołania króla Jana III Sobieskiego: venimus, vidimus, Deus vicit.

Zatem rodzice i katecheci – nie bójcie się wymagać 🙂

Informacje techniczne:

Stron: 128
Format: 14,5 x 20,5 cm
ISBN: 978-83-7797-707-1
Oprawa: broszurowa

Książka dostępna jest również w formie e-booka