Jesienią czytamy dużo. Większość katechetów docenia twórczość abp Grzegorza Rysia. Polecam NOWĄ książkę, która porusza temat wzorów dla współczesnego nauczyciela. Przed nami Dzień Papieski – sięgnijmy po Mały Przewodnik Katolicki poświęcony pierwszemu papieżowi. Na deser uzupełnione wydanie słownika wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa.

Małgorzata Bilska
Mistrzowie drugiego planu. O postaciach biblijnych w
rozmowach z Małgorzatą Bilską

 ZOBACZ

Pierwsza TAKA książka w Wydawnictwie Świętego Wojciecha, która łamie schematy i w sposób nieszablonowy opowiada o postaciach biblijnych – mistrzach i bohaterach – wzorach dla współczesnych nauczycieli.

„Mistrzowie drugiego planu” to książka, która pozwala:

  • inaczej spojrzeć na ewangelizację dzieci i młodzieży.
  • odpowiada na pytania: Jak zmienia się dzisiejszy Kościół? Czy Kościół potrzebuje nowych bohaterów? Czy potrzebni są nowi mistrzowie?
  • zawiera opowieści o bardziej i mniej znanych biblijnych postaciach drugiego planu, które Twoją lekcję uczynią niezapomnianą,
  • zachęcić uczniów do samodzielnej pracy z Biblią.

Żyjemy w kulturze rywalizacji, w której ścigamy się o „palmę pierwszeństwa”. Liczy się wyłącznie zwycięstwo,  top w rankingu, najwyższy stopień na podium. Drugi plan umyka naszej uwadze, a to tam dzieją się rzeczy niezwykłe.

 

Pamiętajmy: „Ostatni będą pierwszymi”. I Ty możesz zostać  nauczycielem-mistrzem.

Mały Przewodnik Katolicki nr 09/2022

ZOBACZ

Wrześniowy numer poświęcony jest Świętemu Piotrowi

  • Poznajemy pierwszego papieża ale i jego następców, szczególnie papieża Jana Pawła I, którego beatyfikację obchodzimy 4 września.
  • Dowiadujemy się czego najpilniej strzeże papież i co ma z tym wspólnego Pierścień Rybaka i Łódź Piotrowa.
  • Odnajdujemy także znaki obecności Pana Jezusa w Kościele, to jest sakramenty.
  • NOWOŚĆ! Zapraszamy również Czytelników do rodzinnego kina domowego proponując film Chłopiec z burzy (możliwość uzyskania pięciu darmowych kodu do filmu).

Ponadto ciekawe opowiadanie brata Tadeusza Rucińskiego i propozycje umożliwiające spędzenia ciekawego rodzinnego popołudnia.

*Po raz pierwszy proponujemy interaktywną okładkę, która pomoże dzieciom przenieść się na Łódź Piotrową.

  1. prof. Marek Starowieyski

Nowy Słownik Wczesnochrześcijańskiego Piśmiennictwa wyd. II, przepracowane i uzupełnione

ZOBACZ

Nowe, gruntownie przepracowane i powiększone wydanie słownika przygotowanego przez ks. prof. Marka Starowieyskiego i prof. Jana Marii Szymusiaka SJ. To jedyne tego typu dzieło na polskim rynku wydawniczym, a zarazem unikalne w skali światowej. Jego zakres tematyczny obejmuje okres od czasów apostolskich do Soboru nicejskiego II (787). Publikacja obejmuje również materiał zawarty w pionierskim Słowniku wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa Wschodu ks. prof. Marka Starowieyskiego. Stanowi summę współczesnej wiedzy o literaturze wczesnochrześcijańskiej.

Obszerne, wyczerpujące hasła i bogate informacje bibliograficzne czynią ten słownik nieocenioną pomocą dla patrologów, religioznawców, teologów, historyków zajmujących się późnym antykiem, badaczy literatury wczesnochrześcijańskiej. Jest to zarazem nieocenione źródło wiedzy dla studentów teologii, historii, filologii i religioznawstwa oraz dla wszystkich, których interesują literatura i kultura pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Cały nakład wydanego w 2018 roku Nowego Słownika Wczesnochrześcijańskiego Piśmiennictwa wyprzedał się w ciągu kilku miesięcy, stąd też podjęto decyzję o przygotowaniu kolejnego wydania. Okazało się bowiem, że nie może być ono jedynie mechanicznym przedrukiem, ale musi zostać uzupełnione. Ksiądz prof. Stanisław Longosz przygotował długi spis poprawek oraz wyczerpującą recenzję, która ukaże się w „Tarnowskich Studiach Teologicznych”, roczniku za 2021 rok. Pewną liczbę poprawek naniósł p. Wojciech Stawiszyński, który pracował nad niniejszym wydaniem. Dodano również kilka haseł, ujednolicono skróty i formy zapisu.