W tym roku mam praktykanta na zajęciach. Ostatnio otrzymał temat „10 Przykazań – powtórzenie wiadomości dla 3 klasy SP”. Przygotował lekcję i udostępnił metodę NATANowi. Dziękuję bracie Jakubie !

Metoda

Uczniowie otrzymują karty pracy. Mają za zadanie słuchać historii i wpisywać numer przykazania, którego dotyczy. Literki na karcie pracy to początek imienia bohatera danej historii. Po uzupełnieniu kart pracy wskazane jest sprawdzenie oraz wytłumaczenie każdej z historii w kontekście Dekalogu. Najlepiej dać szansę uczniom do uzasadnienia swoich wyborów. Można przygotować dodatkowe ilustracje do każdej historii. Lekcję można przeprowadzić na dowolnym poziomie – dostosowując historie do poziomu odbiorców.

 

DEKALOG QUIZkarta pracy FREE

  1. Anna zobaczyła u koleżanki świetne flamastry. Na przerwie sięgnęła do plecaka i wzięła sobie opakowanie do domu. Zaraz też sobie wytłumaczyła te sytuację: – Ja ich nie wzięłam, tylko pożyczyłam, choć koleżanka o tym nie wie. Na pewno ma jeszcze dużo takich flamastrów w domu. Nie oddam jej, bo ich nie potrzebuje. (przykazanie 7)
  2. Idzie sobie Bożenka po chodniku i rozmyśla. Nagle potyka się o kamień, przewraca i rani się w kolano wołając „O Boże, O Jezu, jak mnie boli!”(przykazanie 2)
  3. Cezary powiedział – Ale mi się podoba rower Piotrka. Jest taki super.Ale mu zazdroszczę. Jak ja chcę go mieć. I chcę, aby Piotrek go nie miał, a on teraz tak fajnie się bawi. To ja powinienem jeździć na tym rowerze i tak fajnie się bawić. (przykazanie 10)
  4. W pewnej szkole ktoś bardzo pomazał ławkę. Pani wychowawczyni pytała dzieci, kto tę ławkę pomazał. Ale nikt nie przyznawał się. Kiedy po dzwonku na przerwę dzieci wyszły z klasy – w klasie została jedna z uczennic. Podeszła do Pani i powiedziała „To na pewno Daria. Ja to widziałam”. Ale ona tego nie widziała, tylko zmyśliła. (przykazanie 8)
  5. Edek miał kolegę o imieniu Włodek. Włodek miał wspaniałą rodzinę – piękną żonę i miłe dzieci. Edek myślał sobie „Lepiej, żeby ta jego żona go zostawiła. Niech zostanie moja żoną. Ja będę dla niej na pewno lepszym mężem”.(przykazanie 9)
  6. Felek uważał, że najważniejszy w życiu jest komputer. Po przyjściu ze szkoły grał w gry komputerowe przez wiele godzin. Kiedy szedł do kolegów – proponował im granie w te gry. Nawet kiedy jechał na wakacje zabierał tablet i przez wiele godzin nie interesowało go nic oprócz grania w gier. Kiedy mama przypominała mu o różnych ważnych rzeczach odpowiadał „Za chwilę – teraz nie mogę, właśnie przechodzę kolejny etap w grze”. (Przykazanie 1)
  7. Grażyna obudziła się w niedzielę i zastanawiała się nad planem dnia. Oczywiste dla niej było, że spędzi niedzielę robiąc zakupy w centrum handlowym. Tak też zrobiła. Po przyjściu do domu dokładnie posprzątała mieszkanie. (Przykazanie 3)
  8. Hubert nie przepada za Grzegorzem. Dzisiaj nadarzyła się okazja, że byli sami na podwórku. Hubert uderzył Grzegorza i uciekła. (Przykazanie 5)
  9. Irenka podczas nieobecności rodziców włączyła telewizor i ustawiła kanały na programy dozwolone od 18 lat. Pomyślała, że skoro rodzice jej nie pozwalają oglądać – to będzie oglądała, jak rodziców nie ma w domu. (przykazanie 6)
  10. Julian odrabiał lekcje. W pewnym momencie bardzo się zdenerwował i rzucił zeszytem w mamę. Nie przeprosił i dodatkowo zaczął jej pyskować, kiedy próbowała go uspokoić. Kiedy przyszedł tatuś jeszcze bardziej okazywał swoja złość i niezadowolenie względem rodziców. (przykazanie 4)

.