Wychowałem się w czasach, gdy zdobycze socjalizmu skutecznie utrudniały dostęp do dobrych planszówek. Nie przejąłem się tym i wieku 10 lat stworzyłem swój własny klon Monopolu i grałem wraz z kolegami na letnim obozie. Potem powstało jeszcze kilka przeróbek gier, które widziałem u przyjaciół i w końcu nadszedł kapitalizm. Wraz z nim w sklepach pojawiło się wiele gier i nie było już potrzeby tworzenia własnych. Pasja odżyła, kiedy spędzałem pierwsze wakacje w domu teściów. Wspólna gra planszowa oparta na opowieściach teścia na temat przekrętów ówczesnej władzy pomagała przełamywać lody …

Umiejętności, które posiadam postanowiłem wykorzystać w mojej pracy z dziećmi. Gry planszowe pozwalają bowiem na realizację wielu celów. Można poszerzać wiedzę dzieci, można stosować je w terapii, można używać w celach diagnostycznych. Bardziej zainteresowanych odsyłam do mojego artykułu w Przed Szkołą” 1/2015 wydawnictwa Wolter Kluwer lub do Meritum 40/2016, który ukazuje się nakładem Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Natomiast jeśli chodzi o gry o tematyce biblijnej to jest połączenie tego, co najważniejsze w chrześcijańskim życiu i daru, którym mnie Bóg obdarzył. Za najważniejsze rozumiem tu słowa – nakaz zmartwychwstałego Chrystusa zawarty w Ewangelii Mateusza 16:15. Skoro samemu udało mi się spotkać i poznać Jezusa to teraz chętnie dzielę się tym przeżyciem i wiedzą z innymi. Ponadto uznaję Biblię jako podstawę mojej wiary i to opowiadam innym. W przypadku dzieci dobrą okazją do takich opowieści jest wspólna zabawa. Niestety istotą zabawy jest jej nieprzewidywalny rozwój. Tak to pamiętam z własnego dzieciństwa, to samo obserwuję w swojej pracy zawodowej a na gruncie naukowym wspomina o tym chociażby Roger Caillois w swoich 6 fundamentalnych regułach zabawy. Nie wiedząc jak potoczy się zabawa i jaki będzie jej koniec trudno też zaplanować i włączyć w nią elementy wychowania chrześcijańskiego. Nie twierdzę, że to nie możliwe, ale przynajmniej części moich znajomych trudno to zrobić. Natomiast jeśli użyjemy gry planszowej, to mimo postrzegania tego przez dzieci jako formy zabawy, będziemy wiedzieli czego się spodziewać. Sytuacje z gry mogą posłużyć do rozpoczęcia rozmowy na Boże tematy. Jest październik a ja w sklepie widzę adwentowe kalendarze, które kończą się 24 grudnia. A przecież to 25.12 i 26.12 tak naprawdę świętujemy (może warto o tym przypomnieć grając w Boże Narodzenie lub Pasterzy) A jeśli komuś Bóg niczym Mojżeszowi poskąpił daru pięknej mowy to być może znajdzie grę, której przebieg opowie historię biblijną dzieciom (np gra Słudzy Hioba). Czasami gra pozwoli się wczuć w sytuacje osoby z biblijnej opowieści (np gra „Przypowieść o minach” ).

Gier o tematyce biblijnej jest na razie niewiele, ale jeśli będziecie chcieli i zgłosicie taką potrzebę to powstanie ich więcej. Wszystkie gry jakie publikuję na Basiowe Gry Planszowe są dostępne za darmo (z wyłączeniem zastosowań komercyjnych). Wystarczy pobrać, wydrukować i grać – w szkole, w domu czy w kościele.