Zrozumieć wierzącemu niewierzącego jest tak samo trudno, jak niewierzącemu wierzącego. Są to dwa światy, które mogą spotkać się tylko na styku filozofii. Książka ks. prof. dr. hab. Romana Rożdżeńskiego Ateizm, czyli wiara negatywna jest przeglądem argumentów podważających twierdzenie osób niewierzących, że ich światopogląd ma podłoże naukowe.

W pierwszym rozdziale Autor omawia dzieje ateizmu w Europie, a potem analizuje argumenty, których używają niewierzący, aby wykazać bezzasadność wiary religijnej. W kolejnym rozdziale przedstawia teoretyczne oraz praktyczne skutki ateizmu wraz z jego moralnymi konsekwencjami. Odwołuje się do myśli wielu filozofów ze szczególnym uwzględnieniem Comte-Sponville`a i Nietzsechego.

Bardzo ciekawy jest następny rozdział, w którym ks. Rożdżeński stawia tezę, że człowiek ma praktycznie dwie możliwości, albo wybierze wiarę pozytywną albo negatywną. Jesteśmy tak przedziwnie skonstruowani, że kwestia istnienia Boga jest dla nas ważna nawet wtedy, gdy zaprzeczamy Jego istnieniu. Na zakończenie dowiadujemy się jakie są warunki możliwości nawrócenia się ateisty na przykładzie znanych osób, poczynając do Szawła z Tarsu, a na Edycie Stein kończąc.

Książka Ateizm, czyli wiara negatywna to doskonała lektura dla wszystkich, którzy podejmują rozmowy z ludźmi mającymi problemy z wiarą lub wręcz deklarującymi się jako niewierzący. Ci, którzy lubią takie filozoficzne dywagacje, otrzymują prawdziwy rarytas. Pozostali też powinni poczytać, szczególnie gdy mogą się spodziewać, że ktoś z ich otoczenia uważa, że wiara w Boga to przejaw zacofania i umysłowego prymitywizmu.

Wydawnictwo WAM 

wydanie: pierwsze

format: 150×230

oprawa: miękka

stron: 344

ISBN: 978-83-277-1128-1