“Śladami Jezusa” to pierwsza w Polsce wystawa multimedialna nowego typu, która łączy kino, teatr, widowisko muzyczne. Ekspozycja zabiera zwiedzających w podróż do Jerozolimy roku 33, i pozwala im przeżyć tajemnice Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa, oraz poznać historię rozwoju chrześcijaństwa i ślady Polaków w Ziemi Świętej na przestrzeni ostatnich dwóch tysięcy lat. To wysokiej jakości oferta kulturalna o charakterze edukacyjnym.
Po sukcesie w roku 2019, wystawa zostanie ponownie otwarta 27 marca w Częstochowie, w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze.
Wystawa składa się z 8 multimedialnych sal, z których każda operuje innymi środkami wyrazu. Na potrzeby wystawy stworzona została zapierająca dech cyfrowa rekonstrukcja miejsc z Jerozolimie, w których był Jezus. Za sprawą wielkoformatowych projekcji zwiedzają mogą stanąć u stóp Golgoty i obejrzeć Grób, w którym pochowano Chrystusa.
– Przekraczając próg pierwszej sali przenosimy się do Jerozolimy z I wieku i zanurzamy się w świat Jezusa. Możemy poczuć zapach ogrodu Getsemani, posłuchać języka aramejskiego, którym mówił. W tę opowieść wchodzimy nie tylko umysłem, ale wszystkimi zmysłami. To idealna propozycja dla osób wierzących na czas Wielkiego Postu – mówi Krzysztof Noworyta pomysłodawca i producent wystawy.
Opiekunem naukowym wystawy jest franciszkanin z Jerozolimy o. prof. Narcyz Klimas, ekspert w temacie historii Bożego Grobu.
– Wystawa „Śladami Jezusa” zamienia setki stron naukowych opracowań w spójną i ciekawą opowieść o wydarzeniach, ludziach i miejscach związanych z początkami chrześcijaństwa. To idealna, świeża forma przekazania tej wiedzy zarówno młodzieży, jak i dorosłym – podkreśla o. Klimas.
Narratorem jest wybitny, polski aktor Piotr Fronczewski, którego głos w przejmujący sposób zanurza zwiedzających w kolejne rozdziały opowieści i towarzyszy im na wszystkich etapach zwiedzania wystawy:
– wszystkie elementy wystawy dostrojone zostały do Piotr Fronczewskiego. Jego głos wyznacza tempo i klimat poszczególnych sal stworzony za pomocą scenografii, światła i animacji. Suma tych elementów daje unikalny sposób przeżywania tej wystawy – mówi Marcin Kobylecki szef studia Tengent i producent wystawy.
Klimat bliskowschodniego świata dopełnia muzyka skomponowana przez Tomasza Żwirełło i pieśni w języku aramejskim, które wykonała mieszkająca w Polsce syryjska artystka Mirna Kbbeh.
Pochodzę z Bliskiego Wschodu i muszę powiedzieć, że ta wystawa zabrała mnie ponownie w podróż do domu i pozwoliła poznać głębiej historię Jezusa. Cieszę się, że widzowie będą mogli dotknąć i usłyszeć jak brzmi język Jezusa – mówi Mirna Kbbeh.
Autorem i organizatorem wystawy jest polskie studio kreatywne Tengent, które ma bogate doświadczenie w opowiadaniu przejmujących historii w formie wystaw i filmów. Zespół ma na swoim koncie projekt wystawy stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego i Muzeum Historii Polski, oraz animowane filmy „Niezwyciężeni” i „Odrodzenie”.
Wystawa jest propozycją zarówno dla osób wierzących jak i niewierzących bo opowiada o historii, która jest fundamentem kulturowym nas wszystkich. Ta wystawa to nowa forma edukacji i rozrywki – przeżywa się ją jak film na żywo, dostarcza wiedzę, duchowe doświadczenie i zostaje w pamięci na długo – wyjaśnia Krzysztof Noworyta.
Wystawa dostosowana jest do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach, niewidomych i niesłyszących. Posiada polską, angielską, włoską i hiszpańską wersję językową, a w trakcie przygotowań jest również wersja niemiecka.
Patronatem honorowym ekspozycję objęli: Konferencja Episkopatu Polski, abp. Wacław Depo Metropolita Archidiecezji Częstochowskiej, Przeor Jasnej Góry ojciec Marian Waligóra OSPPE oraz Kustosz Ziemi Świętej ojciec Francesco Patton OFM. Partnerami ekspozycji są Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej oraz Dolina Miłosierdzia ojców Pallotynów w Częstochowie.
Informacje praktyczne:
wystawa znajduje się w Częstochowie, przy Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze (parking naprzeciwko Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II, ul. Oleńki 10/16)
WYSTAWA CZASOWA: 27.03-25.10.2020
Godziny otwarcia (ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem)
kwiecień – maj 9:00-19:00; czerwiec – sierpień 10:00-21:00; wrzesień – październik 9:00-19:00
zwiedzanie odbywa się w trybie grupowym (maksymalnie 25 osób w grupie)
czas zwiedzania to 45-50 minut (wejścia grup co 20 minut)
OFERTA SPECJALNA!
Przy rezerwacji biletów grupowych na min. 25 osób do 31.03.2020 i wpłaceniu zaliczki w wysokości 30% kwoty do 14 dni przed planowaną wizytą, cena biletów wynosić będzie 13 zł/os.
Odpowiedzi na wszelkie pytania udzielimy drogą telefoniczną lub mailową.
do 26.03.2020 tel. 663 605 213/ e-mail: daria.jedras@tengent.studio
w okresie funkcjonowania wystawy 577 131 440/ rezerwacje@sladamijezusa.pl
KONKURS
Dla naszych czytelników mamy konkurs w którym można wygrać bilety na wystawę: podwójny i rodzinny. Wystarczy napisać w komentarzu 10 pytań z obszaru Wielkiego Postu, które posłużą do ułożenia gry „5 sekund Wielki Post”.
1. Ile dni trwa Wielki Post?
2. Jakim dniem rozpoczynamy Wielki Post?
3. Podaj kolor szat liturgicznych używany w Wielkim Poście?
4. Jak nazywa się nabożeństwo wielkopostne podczas którego śpiewa się pieśni pasyjne i słucha kazania o Męce Pańskiej, które jest opdrawiane w niedziele Wielkiego Postu?
5. Ile stacji ma Droga Krzyżowa?
6. Kto pomógł Panu Jezusowi dźwigać krzyż?
7. Jakie dni wchodzą w skład Triduum Paschalnego?
8. Jakim dniem rozpoczyna się Wielki Tydzień?
9. W jakie dni obowiązuje post ścisły i na czym polega?
10. W jakim dniu i o jakiej godzinie umarł Pan Jezus?