Sakrament pokuty i pojednania to taki element chrześcijańskiej rzeczywistości, z którym praktycznie od początku i zapewne aż do kresu życia, mamy poważne problemy. Można się pocieszać, że wynika to z naszej ułomnej ludzkiej kondycji, ale nie o szukanie usprawiedliwień przecież chodzi.

Potrzeba nam nieustannego pogłębiania rozumienia istoty tego sakramentu. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego spowiednika, kierownika duchowego wielu osób konsekrowanych i świeckich, ojca Piotra Jordana Śliwińskiego, który w książce Spowiedź nie musi bardzo boleć, z wielką cierpliwością i znawstwem tematu odpowiada na pytania dotyczące sakramentu pokuty. Pewnie nie raz zastanawialiśmy się czy musimy spowiadać się księdzu, człowiekowi takiemu jak my, baliśmy co będzie jak ksiądz na nas nakrzyczy, albo zlekceważy nasz problem, myśleliśmy czy ten sakrament w ogóle ma sens, bo ciągle wracamy do tych samych grzechów, rozważaliśmy czy spowiadać się bo wybieram się na jakąś uroczystość rodzinną, czy może raz w miesiącu, czy raz w roku?

W swojej książce Ojciec Śliwiński odpowiada na te i wiele innych pytań. Jako, że wszyscy grzeszymy, wszyscy winniśmy korzystać z sakramentu, który umożliwia nam powrót do kochającego i miłosiernego ojca. Cieszymy się, że nasze odejście od Boga jest odwracalne, a dobrze przeżyta spowiedź wnosi wiele wartości w nasze chrześcijańskie życie. Jednakże sakrament pojednania wymaga od nas olbrzymiego duchowego wysiłku. Czasami okazuje się, że jego trud nas przerasta i nie potrafimy stanąć w prawdzie o samym sobie. To może nas przytłoczyć i spowodować lawinowe narastanie problemów z wiarą. Dlatego, każdemu z nas warto szukać prawdy o spowiedzi.

Szczególnie godna polecenia jest ta publikacja katechetom i kapłanom. Autor, opierając się na swoim doświadczeniu pisze, że wiele błędnych przekonań dotyczących spowiedzi wynoszone jest z nauki religii.

Zróbmy wszystko, aby to oskarżenie nas nie dotyczyło.

Wydawnictwo WAM

autor: Piotr Jordan Śliwiński OFMCap
wydanie: pierwsze
format: 146×202
oprawa: miękka
stron: 236
ISBN: 978-83-277-1001-7