Kiedy siądziesz w przerwie świątecznej nasycony życzeniami, kolędowaniem, świętowaniem – sięgnij po dobrą książkę…

ZOBACZ

SIŁA POWOŁANIA Siła powołania. O życiu konsekrowanym i poprawie relacji w Kościele. Papież Franciszek w rozmowie z Fernando Prado CMF

Franciszek opowiada o życiu Kościoła. O źródłach, z których czerpie on swą siłę i swój sens, o trudach i wyzwaniach dnia dzisiejszego, a także o bliższej i dalszej przyszłości stanu zakonnego i duchownego. Mówi szczerze i głęboko. Nie uchyla się przy tym od rozmowy na tematy trudne: mówi o klerykalizmie, o konfliktach, które są nieodłączną częścią każdej rzeczywistości, o pokusie aktywizmu, o triumfalizmie, ale też o potrzebie sięgania do źródeł, o pasji i zakochaniu w Jezusie.

ZOBACZ

Nadzieja pozwala żyć, wydanie I
ks. Jan Twardowski

Są w twórczości ks. Twardowskiego tematy, które powracają nieustannie – w wierszach, homiliach, rozmowach. Należy do nich z całą pewnością NADZIEJA. Jan Twardowski wiązał z nią sens swojego życia – i jako kaznodzieja, i jako poeta, i jako człowiek po prostu. Podkreślał: „Zawsze starałem się budzić i podtrzymywać nadzieję. Włączałem się w wielki nurt modlitw Kościoła, głoszącego nadzieję”. I jeszcze: „W świecie niewiary próbuję mówić o wierze, w świecie bez nadziei – o nadziei, w świecie bez miłości– o miłości. W swojej poezji chciałbym przekazywać nadzieję”. Mówił nie tylko o człowieku, który może pokładać nadzieję w Bogu, ale i o Bogu pokładającym nadzieję w człowieku. A przede wszystkim wierzył w to, że nadzieja pozwala nam patrzeć dalej.
Niniejszy wybór tekstów ks. Jana Twardowskiego jest zaproszeniem do wspólnego z autorem szukania w życiu codziennym źródeł nadziei.

ZOBACZ

    Czerwień niebieskiego Jeruzalem

O sztuce, wierze i ewangelizacji

Marko Ivan Rupnik w rozmowie z Natašą Govekar

Dlaczego sztuka przeszła z sanktuariów do galerii? Jaka jest jej droga pojednania z wiarą? Czy pustka nowoczesnych kościołów przeszkadza im być ikonami Kościoła? Jakie wyzwania stają dzisiaj przed sztuką liturgiczną? Jaka więź istnieje pomiędzy życiem w Duchu, życiem liturgicznym, a językiem artystycznym. Czy jedyną drogą powrotu sztuki sakralnej na Zachodzie jest spotkanie ze Wschodem?
Na te i inne pytania odpowiada Marko I. Rupnik w rozmowie z Natašą Govekar. Przekonuje, że w czasach, kiedy chrześcijaństwo Europy zdaje się przeżywać kryzys, a Kościół poszukuje nowych form ewangelizacji, dobrze pojęta sztuka sakralna może stać się wyjątkową przestrzenią doświadczania Boga i spotkania z człowiekiem.