Mówienie młodzieży o Duchu Świętym to nie lada wyzwanie. Ciągle staram się szukać nowych pomysłów, aby uatrakcyjnić przekaz lekcyjny i wzbudzić większe zainteresowanie uczniów.

Jednym z takich pomysłów jest cykl katechez o darach Ducha Świętego, w których wykorzystuję ciekawe dla młodzieży krótkie filmy i piosenki dostępne w serwisie internetowym YouTube. Poświęciłem sporo czasu w przygotowanie tych scenariuszy lekcji. Czy było warto? Ocenicie sami:)

Tytuły katechez zawartych w cyklu:

 1. Thriller i mega prezenty
 2. Głupi film i dar mądrości
 3. Ksiądz raper i dar rozumu
 4. Efekt motyla i dar rady
 5. Najlepszy przekaz w mieście i dar męstwa
 6. Messi i dar umiejętności
 7. Muzyczna petarda i dar pobożności
 8. Niezwykła pantomima i dar bojaźni Bożej

Poniżej przedstawiam przykładowy scenariusz katechezy.

Thriller i mega prezenty

CEL

Uczniowie zrozumieją, zapamiętają i zaakceptują myśl: Duch Święty w sakramencie bierzmowania daje nam wspaniałe prezenty.

WPROWADZENIE

Naszą katechezę rozpoczynamy od obejrzenia  krótkiego, trzymającego w napięciu filmu, który zaskakuje i niesie ważne przesłanie: „The light of darkness – Światło w ciemności”(źródłoYouTube: https://www.youtube.com/watch?v=1v9ckiuZFu0, czas  9:06).

Rzeczywistość nie zawsze jest taka, jaką się nam wydaje. Nie warto kierować się pozorami i uprzedzeniami. Ta prawda potwierdza się również na przykładzie podejścia młodzieży do sakramentu bierzmowania. Niektórzy młodzi ludzie traktują ten sakrament powierzchownie, trzymając się kurczowo swoich błędnych przekonań, jak bohaterka filmu kierownicy samochodu. A przecież Duch Święty w tym sakramencie chce nas uratować przed „rozpędzonym pociągiem” zmarnowanego życia. Jakie prezenty chce nam dać Duch Święty w sakramencie bierzmowania?

AKTYWIZACJA

Pytanie

Jakie dary Ducha Świętego otrzymujemy w sakramencie bierzmowania?

Metoda

ILUSTRACJA PANTOMIMICZNA

Kolejne czynności prowadzącego:

 • Postaw na biurku ładnie zapakowane pudełko lub torebkę prezentową.
 • Włóż do prezentu kartki z nazwami darów Ducha Świętego.
 • Utwórz siedem małych grup.
 • Poproś przedstawicieli grup, aby wylosowali kartki z nazwami darów.
 • Wyjaśnij, że grupy będą przedstawiać, za pomocą gestów i mimiki, wylosowane dary Ducha Świętego, a pozostali uczestnicy spróbują odgadnąć, o jaki dar chodzi.

PUENTA

Pytania do refleksji

 • Co może utrudniać prawdziwe przeżycie bierzmowania?
 • Dlaczego warto przystąpić do tego sakramentu?
 • Jaki prezentami chce nas obdarować Duch Święty?

Myśli do podsumowania

 • Dla niektórych młodych ludzi przygotowanie do bierzmowania stanowi swoisty thriller zbierania podpisów i zaliczania modlitw. Trzeba się poświęcić, bo przecież może się kiedyś przydać „papierek” do ślubu. Takie podejście zasłania prawdziwe oblicze sakramentu bierzmowania. Zamyka na działanie Ducha Świętego, który chce przyjść do każdego i nas obdarować.
 • Duch Święty w sakramencie bierzmowania daje wspaniałe prezenty, które pomogą nam przeżyć szczęśliwe życie. Wiele zależy od naszej wiary. Im mocniej będziemy wierzyć, tym bardziej będą w nas widoczne Jego dary: mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności i bojaźni Bożej. Znaczenie poszczególnych darów omówimy podczas następnych katechez.

Cena: 9 PLN