Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy możliwość poznać wszystkie tajniki powstawania jednego z najpopularniejszych dzieł sztuki – „Lekcji anatomii doktora Tulpa” namalowanego przez słynnego Rembrandta w 1632 r. Przenosimy się do siedemnastowiecznego Amsterdamu, poznajemy słynnego chirurga Nicolasa Tulpa oraz warsztat pracy Rembrandta.

Gildia Chirurgów Amsterdamu zleciała Rembrandtowi namalowanie dzieła przedstawiającego sekcję zwłok. Obraz ten otworzył mu drogę do sławy i uczynił artystą rozpoznawanym w całym mieście i Holandii. Czy malarz rzeczywiście był świadkiem sekcji zwłok? Dlaczego odwołuje się do godności zmarłego, nawet jeśli tamten był słynnym rzezimieszkiem, zasługujących w oczach mieszkańców tylko na pogardę? Dlaczego badacze i konserwatorzy twierdzą że niektóre elementy i postaci zostały później domalowane?

Autorka książki Nina Siegal to znana i nagradzana historyk sztuki. Obraz Rembrandta (reprodukcję) widziała w  gabinecie swojego ojca. Postanowiła je ożywić poprzez odtworzenie historii towarzyszącej powstawaniu obrazu. Bohaterem został martwy człowiek Adriaenszoon, znany jako Aris Kindt. Był to złodziej recydywista, jak sprawdziła w archiwach Amsterdamu. Dlaczego on został uwieczniony w tym obrazie i zyskał popularność pomimo haniebnej przeszłości? Jak wyglądało jego życie zanim trafił na stół chirurgiczny? Autorka badała realia tamtejszej epoki i doskonale oddała klimat barokowej przemijalności ludzkiego żywota.

ZOBACZ

autor: Nina Siegal
tłumacz: Grażyna Gomola i Aleksander Gomola
wydanie: pierwsze
format: 146×202
oprawa: miękka
stron: 336
ISBN: 978-83-277-1042-0