Zapraszam na kontynuację cyklu, w ramach którego prezentowane są filmy dotyczące relacji, przebaczenia i miłosierdzia. Jednym słowem WARTOŚCI. Pierwsze spotkanie odbędzie się już 19 września o godz. 20:00! Dyskusję z widzami poprowadzi teolog i filmoznawca o. dr Marek Kotyński oraz dziennikarz i historyk sztuki Paweł Kęska. Dla naszych czytelników mamy bilety.
„Kino z Krzyżykiem” to propozycja dla tych, którzy we współczesnym świecie poszukują Boga, kochają kino i tak jak my, chcą o nim rozmawiać. Widzowie zapoznają się z filmami, które stawiają pytania i dają nadzieję. Filmy, w większości fabularne, zostały dobrane tak, aby dotyczyły relacji, przebaczenia (i jego braku), a także miłosierdzia. Seanse pokazywane w ramach cyklu będą punktem wyjścia do dyskusji nad fenomenem ludzi, którzy poświęcają życie Bogu.
Po projekcji filmowej zapraszamy na dyskusję, którą poprowadzą: o. dr Marek Kotyński i Paweł Kęska.
o. dr Marek Kotyński – redemptorysta, teolog duchowości i filmoznawca. Profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego sekcji Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie wykłada duchowość współczesną, zagadnienia nowej ewangelizacji i kieruje Forum Filmów Nie-zwyczajnych. Specjalizuje się w badaniach nad ekspresją doświadczenia duchowego w kulturze, zwłaszcza w filmie. Pracuje również, jako rekolekcjonista w Polsce i za granicą.
Paweł Kęska – historyk sztuki, teolog, fotograf, dziennikarz radiowy zajmujący się publicystyką kulturalną, społeczną i historyczną. Prezenter Radia Warszawa.
Specjalny patronat nad cyklem „Kino z Krzyżykiem” objęli Abp Henryk Hoser i Kardynał Kazimierz Nycz. Pokazy filmowe są współorganizowane przez Radio Warszawa, Radio Wnet i Gościa Niedzielnego.
Warto, aby katecheta [i katechetka też! :-)] oglądał [oglądała :-)]filmy z wartościami dlatego, że szczególnie osoby katechizujące winny poszerzać swoje horyzonty intelektualne, pogłębiać swoje walory moralne i rozwijać swoje życie religijne.
dzięki wartościowym filmom katecheta sam się ubogaca. Z pustego i Salomon nie naleje. Aby dawać i dzielić się z innymi Bogiem, trzeba samemu mieć z Nim głęboka relację. Poza tym żyjemy w świecie mediów. Film to dobra inspiracja do katechezy, dobry haczyk jako zainteresowanie tematem. Obraz wzmacnia treść. W następnych katechezach odwołując się do danego obrazu budzimy coś co już zostało zasiane. Mamy fundamencik (:-)
Jestem katechetką i lubię oglądać filmy. Bardzo często oglądam je wspólnie z moim chłopakiem i zwykle to on wynajduje dla nas dobre, wartościowe filmy. Myślę, że warto oglądać w ogóle i tylko takie, bo na „puste” jakoś szkoda byłoby czasu i nerwów. Ja denerwuję się na podłych bohaterów. Pewien ich rodzaj jest ciężki dla mnie do zniesienia. Boję się na myśl, że w życiu też są tacy ludzie.. Chyba właśnie pozbawieni respektu do ważnych dla mnie wartości, np. małżeństwa. Jestem wymagającym widzem. Oglądanie filmów jest jakąś formą relaksu, miłego spędzenia czasu, a jednocześnie pobudza do myślenia, uruchamia emocje, wzrusza, czasem przypomina o marzeniach i rozpala je na nowo. Lubię np. od czasu do czasu obejrzeć film o szkole, by na nowo odnaleźć w sobie pokłady zapału i inspiracji do mojej pracy i przypomnieć , dlaczego ją wybrałam. Dobry bohater to taki, który w jakiś sposób pociąga swoją postawą lub zachwyca, którego jak bohatera dobrej książki, chciałoby się naśladować. I mam taką potrzebę dzielenia się dobrym filmem, nawet jak jest trudny. W tym roku postanowiłam zorganizować w szkole „filmowe spotkania wokół wartości” raz w miesiącu. Warto się dzielić tym, co wartościowe, co ubogaca i pobudza do myślenia. Dobry film jest dobrą formą przekazu dla młodego człowieka, bo pokazuje, skłania do refleksji i dyskusji, własnych poszukiwań, a jednocześnie nie przymusza, nie narzuca. Czasem oglądając dobry film, zastanawiam się , czy nadawałby się do pokazania młodzieży szkolnej, dzieciom. Lubię filmy o relacjach, pewnie jak większośc kobiet. Trudno jest znaleźć dobrą komedię, więc rzadko je oglądam, choć parę znalazłam, ale ten film, o którym mowa w konkursie brzmi zachęcająco. Już sam tytuł mnie rozbawił w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Chciałabym na pewne sprawy umieć patrzeć z takim dystansem.