Krótkie dnie, długie zimowe wieczory to czas na odpoczynek z dobrą książką. Wydawnictwo Święty Wojciech przygotowało lekturę dla starszych i młodszych. Warto po nią sięgnąć.

Wanda Błeńska. Spełnione życie,
wydanie II. Książka z filmem
Joanna Gadzińska, Marta Jelonek

ZOBACZ

Przeżyła dwie wojny światowe, uwięzienie za działalność w AK, mrok polskiego komunizmu, chwile strachu w Ugandzie, w której przez 43 lata opiekowała się chorymi na trąd. Kobieta odważna. Lekarka, misjonarka, Matka Trędowatych, „Ambasador Misyjnego Laikatu”, jak nazwał ją Jan Paweł II. Nie bała się realizować swoich marzeń. Często powtarzała: „Jeśli macie dobre, świetlane pomysły, to je pielęgnujcie. Nie dajcie im zasnąć, nie odrzucajcie ich”.

Nowe, poszerzone wydanie rozmowy z jedną z najpiękniejszych postaci polskiej medycyny i polskich misji, patronką przypadającego na ten rok Światowego Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, damą Orderu Uśmiechu, Poznanianką Stulecia, wielkim człowiekiem – zawiera jeszcze więcej zdjęć, kilka publicznych wypowiedzi dr Wandy Błeńskiej oraz wspomnienia osób, które ją znały: krewnych, przyjaciół, współpracowników.

Do książki dołączony jest film, przybliżający pracę dr Błeńskiej w Ugandzie.

Niebo w oceanie,
II tom z serii: Brygada LEW
Weronika Kurosz

Na zasypanym śniegiem trawniku przed blokiem wystrzelił gejzer, a w szkolnej szatni ktoś niszczy uczniowskie kurtki. W klasie Wojtka pojawił się Cristiano – uczeń, który swoim zachowaniem rozwala każdą lekcję.  Sporo spraw. Czy Luck, Emka i Wojtek rozwikłają zagadkę szkolnej szatni? I czy dowiedzą się, dlaczego Cristiano jest taki, jaki jest? Oto kolejna przygoda Lucka, Emki i Wojtka – Brygady LEW.

Książka wyjaśnia nakaz ewangeliczny: „Miłujcie się wzajemnie, tak jak Ja was umiłowałem”

 To 2 część przygodowej serii Brygada Lew. Pierwszy tytuł to „Tramwaj Eliasza”.

Znak woli i mocy
Dariusz Balcerzyk

Początek 1000 roku. Z gnieźnieńskiego kościoła – przyszłej katedry – zostają skradzione szczątki świętego Wojciecha. Kto i dlaczego zabrał ciało biskupa? Mnich Bogusza, niegdysiejszy uczestnik misyjnych wypraw Wojciecha, i młody woj Valgard próbują rozwikłać zagadkę.

Tymczasem do granic Bolesławowego władztwa zbliża się orszak Ottona III, pielgrzymującego do grobu męczennika. Otton jest nie tylko pielgrzymem, przede wszystkim jest politykiem – i równie polityczna jest ta wyprawa. Zresztą nie tylko on ma swój ukryty cel. Biskupi, książęta, wojowie – niemal każdy, kto wraz z Ottonem wyruszył do Gniezna, chce podczas tej pielgrzymki coś zyskać. Swoje polityczne plany ma również Bolesław, wspierany przez księżną Emnildę.

Co tak naprawdę zamierza Otton? Jakie znaczenie ma dla niego ta wyprawa? Kto postawi na swoim, cesarz czy książę?

Książka zwyciężyła w konkursie literackim „Na osi czasu” na najlepszą powieść historyczną.