Za chwilę sobotni wieczór poprzedzający niedzielę wielkanocną. Wszyscy mamy za sobą przygotowania. Zostało trochę wolnego czasu, który można poświęcić dzieciom. Idąc ulicami wszędzie widać pisanki, zajączki, kurczaczki a praktycznie nie widać oznak Tego, któremu to święto jest poświęcone. Nie widać nadziei, która stała się naszym udziałem przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Warto, więc dzieciom przypomnieć co robili wtedy uczniowie Jezusa i z jakimi wiadomościami biegali po mieście.

Cofnijmy się w czasie do tamtych wydarzeń. Wyobraźmy sobie smutek naśladowców Chrystusa spowodowanych Jego męczeńską śmiercią. Dla wielu umarła wtedy nadzieja, którą w Nim pokładali. I nagle okazuje się, że to ON rządzi śmiercią. Że zmartwychwstał a wraz z Nim jeszcze większa nadzieja na życie wieczne. Euforia nas rozpiera i chcemy podzielić się tą dobrą wieścią z innymi. Biegniemy do Jerozolimy, aby opowiedzieć o tym mieszkańcom tego miasta. Zarówno tym, którzy wcześniej zaufali Jezusowi jak i pozostałym. Oczywiście im większą grupę spotkamy tym trudniej będzie nam ją przekonać, ale przecież zawsze mogą nas wspomóc starotestamentowe proroctwa, które spełnił Jezus oraz inni wierzący. Celem gry jest przekonanie ludzi w świątyni Jerozolimskiej.

Gra nie opiera się bezpośrednio na konkretnym fragmencie ze Słowa Bożego, ale luźno nawiązuje do wydarzeń jakie mogłyby mieć miejsce po zmartwychwstaniu Jezusa. Z Biblii wzięte są proroctwa, których znajomość jest pomocą w grze. Warto tu zaznaczyć, że nie jest wymagane cytowanie ich z pamięci a jedynie opis. Można też wymagać adresów biblijnych do cytatów proroctw. Być może ich znajomość przyda się w przyszłości.

Ważne jest też to, że póki się gra, to nie można przegrać. Bo tak też jest w naszym chrześcijańskim życiu. Póki nasze życie opowiada o nadziei pokładanej w Jezusie, póty jest szansa na wygraną. Jeśli zrezygnujemy z głoszenia Ewangelii przegrywamy. Warto o tym przypomnieć dzieciom.

Kostki do gry "Dobra wieść"

     Kostki do gry „Dobra wieść”

Gra wymaga przygotowania żółtego i czerwonego pionka oraz dwóch zestawów kostek:

  • k4 (czterościennych),
  • k6 (zwykłe, sześciościenne),
  • k8 (ośmiościenne),
  • k12 (dwunastościenne),
  • k20 (dwudziestościenne).

Kostki takie są dostępne w specjalistycznych sklepach z grami planszowymi, także przez internetowe zamówienia. W polskich sklepach koszt takiego zestawu to około 15-20 zł.  Do każdej rozgrywki potrzebna będzie też wydrukowana kartka z proroctwami i ołówek.

A gra tradycyjnie jest do pobrania tutaj na Katecheza wg Natana oraz u mnie na Basiowe Gry Planszowe.