Każde dziecko dla rodziców jest darem. Niepełnosprawne – szczególnym. Kiedy w rodzinie przychodzi na świat dziecko niepełnosprawne trudno zaakceptować taki dar i pogodzić się z taką wolą Bożą.
„Wystarczy kochać. Karol zmienił nasze życie” to wzruszająca opowieść poświęceniu i miłości rodziców i rodzeństwa. To historia rodziny i ich niepełnosprawnego dziecka z Zespołem Downa – Karola. Publikacja to wspomnienie i świadectwo.
„Wystarczy kochać. ..” to przepiękna i przejmująca opowieść matki o jej ukochanym synu Karolu.
Książkę można podzielić na dwie części.
W pierwszej części zapoznajemy się z historią rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem z zespołem Downa. Pani Jadwiga opisuje tu swoje przeżycia związane z urodzeniem dziecka, trudem wychowania, usprawnianiem syna – Karola oraz byciem z nim każdego dnia aż do jego śmierci. Autorka książki daje świadectwo wiary i zaufania Bogu.
Swoją postawą i życiem bardzo mocno podkreśla, że posiadanie dziecka niepełnosprawnego to największy dar otrzymany od Boga, ale również zadanie i misja. W zrozumieniu tej misji i powołania pomogła jej znajoma siostra zakonna.
„Bóg najlepiej wie, co robi. Nic nie dzieje się z przypadku. Tak jak wybrał Maryję na matkę Jezusa, tak wybrał Ciebie na matkę Karola. Obdarzył Cię ogromnym zaufaniem i od Ciebie i od Twojego męża będzie zależało, czy zawiedziecie Jego zaufanie” – pisała w liście.
Druga część książki opowiada o powstaniu i działalności Fundacji prowadzonej przez Pawła Bilskiego – brata Karola.
Autor Paweł Bilski opisuje swoje działania społeczno-kulturalne związane z działalnością Fundacji Oczami Brata. Założona fundacja to żywa pamięć po zmarłym i ukochanym bracie.
Autor książki „Wystarczy kochać. ..” dzieli się z czytelnikami swoim doświadczeniem w pracy na rzecz osób niepełnosprawnych oraz ukazuje, że miłość do brata i wiara w siebie mogą zdziałać cuda.
Znane jest również nam wszystkim stanowisko Ojca Świętego Jana Pawła II na temat rodziny. Wypowiadał się na jej temat nie raz. Jan Paweł II mówił często, że dzieci są darem dla rodziny, źródłem nadziei i natchnieniem. I tak jest również w tym przypadku. Karol zainspirował swojego brata Pawła, który stworzył wiele projektów dla dzieci niepełnosprawnych i z wielkim oddaniem pracuje na ich rzecz, o czym również możemy przeczytać w książce.
Na temat rodziny Państwa Bilskich we wstępie książki wypowiada się również biskup Antoni Długosz: „Rodzice chorych dzieci potrzebują świadectwa państwa Bilskich by od nich uczyć się akceptacji chorego dziecka oraz postawy stałego zatroskania o jego życie, a także uczestniczenia w nadziei, którą podtrzymuje głęboka wiara rodziców Karolka”.
Biskup Długosz dodaje: „Chciałbym, by przesłanie owej lektury przekonało władze naszego kraju do chętnego finansowego wspierania rodzin oraz instytucji służących chorym dzieciom”. Niech ta wypowiedź Księdza Biskupa będzie bodźcem i zachętą do odkrywania w sobie miłości, wrażliwości i akceptacji do każdego człowieka, zwłaszcza tego z niepełnosprawnością.

Karol Bilski zmarł 25 lutego 2013 roku. Miesiąc po Jego śmierci powstał w Częstochowie projekt DOWN-LOVE, który ma na celu uwrażliwiać uczniów szkół o różnym szczeblu na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Rok po Jego śmierci działała już Fundacja Oczami Brata, która jest żywym pomnikiem pamięci o Karolu. Fundację prowadzi Paweł Bilski – brat bohatera opowieści – fundator i prezes organizacji.

zobacz

zajrzyj do książki

Informacje techniczne

Tytuł: Wystarczy kochać. Karol zmienił nasze życie

Autor: Jadwiga Bilska, Paweł Bilski

Format: 125×195 mm

Ilość stron: 192

Oprawa: broszurowa

ISBN: 978-83-7797-531-2