Jesteśmy w trakcie Roku św. Stanisława Kostki. Z pewnością na początku roku szkolnego, większość z nas będzie przeprowadzać katechezy na jego temat. Sądzę, że w tym szczególnym czasie, można młodym zaproponować (i sobie samym też), aby ruszyć się z miejsca i pokazać im miejsca związane ze Świętym Stanisławem Kostką, a nawet jego samego.

Co roku diecezja płocka organizuje ogólnopolską pielgrzymkę dzieci i młodzieży do Przasnysza i Rostkowa. Jak dobrze wiemy, św. Stanisław urodził się w Rostkowie, a w Przasnyszu przystąpił do sakramentu chrztu świętego. Za każdym razem do tych dwóch miejsc przyjeżdżaja ze swoimi duszpasterzami i rodzinami wiele tysięcy młodych ludzi. W tym roku pielgrzymka ta odbędzie się w sobotę, 15 września. Z moimi uczniami jestem na tej pielgrzymce praktycznie co roku. Również teraz we wrześniu, zamierzam się z nimi wybrać. Szczegóły tego wydarzenia są na stronie Wydziału Duszpasterskiego Diecezji Płockiej.

Natomiast w Warszawie, kilka dni później – 18 września – będzie nawiedzenie relikwii św. Stanisława Kostki w Sanktuarium Narodowym Świętego Andrzeja Boboli – na tę uroczystość szczególnie są zaproszeni młodzi z terenu Warszawy. Plan tego wydarzenia jest następujący:

  • 17:00 – spotkanie modlitewne dla dzieci
  • 18:00 – Msza św. dla dzieci i młodzieży pod przewodnictwem ks. Bp. Michała Janochy
  • 19:00 – czuwanie modlitewne dla młodzieży.

Czuwania dla dzieci i młodzieży będzie prowadził zespół „Mocni w Duchu” z Łodzi.