Pamięć o bohaterach walczących w obronie Ojczyzny, Żołnierzach Wyklętych można pielęgnować i kultywować w różny sposób. Jedną z takich form był koncert „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych”, który prezentował płytę pod tym samym tytułem. To niezwykłe wydarzenie miało na celu zainaugurować ogólnopolskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które wypada 1 marca i zostało ustanowione przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Polecam gorąco wspaniałą płytę „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych” z poruszającymi piosenkami patriotycznymi Żołnierzy Wyklętych. wilczy-slad-pisenki-niezlomnych_tyl okladka1Inspiracją do stworzenia płyty „Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych” byli sami Żołnierze Niezłomni i ich walka. Oprawę muzyczną do nagrań przygotowali wokaliści: Lidia Pospieszalska, Paweł Dusza, soliści Teatru Muzycznego Od Czapy oraz muzycy: Dariusz Budkiewicz – gitara basowa, Dariusz Bafeltowski – gitara, Nikodem Pospieszalski – perkusja, Mikołaj Pospieszalski – kontrabas, skrzypce, Marcin Pospieszalski – instrumenty klawiszowe, cymbały, Julian Czaporowski – akordeon, Dominika Kubicka – klarnet, kwartet smyczkowy „Smykowisko”. Ciekawe, refleksyjne i dynamiczne interpretacje poruszają niejedno ludzkie serce. Dzięki patriotycznemu przekazowi wzbudzimy nie tylko w młodych ludziach potrzebę kultywowania umiłowania Ojczyzny.

Na płycie znajdziemy 15 – cie utworów:

Szturmówka

Bracia partyzanci

Deszcz jesienny

Hej my partyzanci

Piosenka ludzi bez domu

Dziś do Ciebie przyjść nie mogę /Kołysanka leśna/

Rozszumiały się wierzby płaczące

Partyzantem być

Niech się Pani pomodli

Na znojną walkę

Modlitwa partyzancka

W przyszłości, gdy się spotkamy

Wymarsz uderzenia

Wilki

Piosenka o Polskim lesie (bonus)

Utwory muzyczne z płyty skłaniają do medytacji i refleksji. Teksty piosenek wpadają w ucho, a  nowe zachęcają do aktywnego słuchania.

Treści zawarte w tekstach piosenek zachęcą młode pokolenie do właściwych postaw i zachowań w życiu codziennym. Uwrażliwią młodego człowieka do wyrażania żywej pamięci i wdzięczności bohaterom podziemia, którzy oddali życie walcząc w obronie naszej Ojczyzny.

Do wydania płyty dołożono wszelkich starań. Dodatkowym atutem płyty „Wilczy Ślad. Piosenki Niezłomnych” jest bogato ilustrowany śpiewniczek z tekstami i opisami piosenek oraz zdjęciami Żołnierzy Wyklętych.

Ta płyta to świetna pomoc i doskonałe narzędzie pracy, które można wykorzystać podczas wieczornic oraz okolicznościowych akademii.

Lidia Pospieszalska o płycie dla portalu niezalezna.pl:

Płyta ma brzmienia rockowe, ale i wschodnie śpiewy na głosy. Jest więc ostra i zarazem refleksyjna. Taki był artystyczny zamiar?

Każda z tych pieśni niesie ze sobą pewien specyficzny nastrój, który w jakiś sposób „podpowiadał ” nam stylistykę aranżacji. To także odbicie naszych muzycznych fascynacji, pewne kolory związane z muzyką źródłową (część pieśni ma przecież wyraźnie ludowy charakter), przy jednoczesnej obecności nowszych brzmień.

Co ciebie fascynuje w Żołnierzach Wyklętych?

Wierność sprawie, choć czasem wiadomo było, że walka z góry skazana była na klęskę. To jest coś, co nas najbardziej porusza. Wierność to jest coś, czego ludziom współczesnym na pewno brakuje.

Płyta przybliża codzienne życie partyzanckie?

Poruszające są teksty, które mówią nie tylko o walce, o codziennym żołnierskim trudzie, patriotyzmie, wierze. Także o marzeniach. Największym i najwspanialszym z tych marzeń, które – jak wiemy – nie mogło się ziścić, było marzenie o zwykłym, prostym życiu w wolnej Ojczyźnie. Ta tęsknota za życiem w wolnej Polsce to chyba najbardziej przejmujące uczucie wyłaniające się z większości tekstów tych pieśni.

zobacz

Informacje techniczne:

Autor: Teatr od Czapy & CzapoBa, Jan Trebunia-Tutka, Jazgot, Lidia Pospieszalska, Marcin Pospieszalski