Już drugi rok w ramach dodatkowych godzin karcianych prowadzę Koło Misyjne. Pomysł z tego typu zajęciami okazał się trafem w dziesiątkę. Uczniowie (głównie z klas III) przychodzą na cotygodniowe zajęcia, na których robimy przeróżne rzeczy związane z MISJAMI.

Każdy uczestnik koła uroczyście otrzymuje INDEKS w którym znajdują się wpisane różne aktywności oraz miejsca na podpis osoby poświadczającej ich zrealizowanie. Spotkania rozpoczynamy od modlitwy za misje i śpiewu Hymnu Misyjnego. Materiały dla dzieci pochodzą ze sklepiku Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

PDMD logo

     Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci dąży do rozpalenia w sercach katolickich dzieci miłości do misji oraz poczucia solidarności, tak duchowej, jak i materialnej wobec rówieśników na całym świecie.

  POMOC DUCHOWA

Najważniejsza jest pomoc duchowa realizowana poprzez:

Modlitwę
Przez modlitwę dzieci towarzyszą misjonarzom i wypraszają skuteczność głoszonego przez nich Słowa Bożego.

Wyrzeczenia
Składanie Bogu duchowych ofiar – zwłaszcza ofiarowywanie z miłością cierpienia, które pojawia się w życiu dzieci oraz pomoc materialna.

Świadectwo życia
W codziennym życiu szkolnym i domowym.

Dobre uczynki
Codzienne dobre uczynki oraz specjalne akcje organizowane w szkole.

zobacz – STRONA PDMD

Zorganizowaliśmy dwie duże akcje:

„Jambo! Jambo! Afrika!”Spotkanie z p.Martyną Jodłowską – pasjonatką podróżniczką i świecką misjonarką. P.Martyna opowiedziała o Afryce w bardzo interesujący sposób. Pokazała swoje zdjęcia oraz pamiątki. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą w języku suahili. Był pokaz wiązania kongi oraz poczęstunek afrykańskimi mandazi. Uczestnicy zobaczyli stroje afrykańskie w których wystąpiło Koło Misyjne – wśród nich strój masajskiego wojownika i panny młodej. Najciekawsze były prywatne opowieści pasjonatki o Czarnym Lądzie, np. o szkole afrykańskiej, adopcji słonia czy sandałach zrobionych z opony. Pokaz zakończył się poruszającymi slajdami ukazującymi łzy Afryki: głód, biedę, brak wody. P.Martyna od kilku lat jeździ do Afryki i przywozi tam dary ofiarowane przez uczniów.

„Dzień Wody” – budujemy studnię dla południa. Uczestnicy obejrzeli spoty filmowe o problemie braku wody w Sudanie, kilkumetrowych wędrówkach dzieci po wodę oraz trudach powstawania studni w tamtych rejonach. Uczniowie chętnie podzielili się, jak można oszczędzać wodę w życiu codziennym. Pani Martyna Jodłowska opowiedziała o braku wystarczającej ilości wody w Kenii i przedstawiła zdjęcia ze swojej ostatniej wyprawy. Spotkanie powstało przy współpracy z PAH.

Szopka szkolna została wzbogacona o figurki przedstawiające dzieci z wielu stron świata.

Kluczowym punktem działalności koła był udział w IV Krajowym Kongresie Misyjnym – Stacja Dzieci na Torwarze w w Warszawie.

Czy ktoś z Was prowadzi Koło Misyjne i zechce się podzielić swoimi przemyśleniami? Proszę o komentarz.

 

plakat-na-tydzien-misyjny-2015-jpg

Materiały na tegoroczny Tydzień Misyjny znajdziecie TUTAJ