Wczorajszy „Gość Niedzielny” jako dodatek załączył jeszcze cieplutką adhortację „Gaudete et exsultate” – o powołaniu do świętości w świecie współczesnym. Co zrobić, by młodzież chociaż zerknęła w ten tekst?

Wyszukałam fragmenty, które mogłyby ich zaciekawić. Cytaty do wydrukowania /pobierz/ – dla każdego inny. Zadaniem uczniów (u mnie – klasy gimnazjalne i pierwsza liceum) było przeczytać wybrany fragment i wkleić do zeszytu. Zapisaliśmy też sobie krótko, czym w ogóle jest Adhortacja /Adhortacja (łac. adhortatio – upomnienie, napomnienie, zachęta) – dokument zwyczajnego nauczania papieskiego o charakterze duszpasterskim, adresowany do określonej grupy osób (np zakonników, rodzin) albo do całego Kościoła./ po czym odniosłam się do świętości – pokazując dwie książki – o Janie Pawle II i „Misja możliwa” o Helence Kmieć. Jan Paweł II – wiadomo, a Helenka – postać inspirująca, szczególnie dla młodych.

Podzieliliśmy się na grupy – i każda z nich miała wybrać sobie jeden z posiadanych cytatów, do którego miała, dowolną techniką, wykonać plakat. Dałam papier, flamastry, kredki, nożyczki, klej, stare gazety. Powstały fantastyczne prace! Zrobiliśmy w sali galerię – i myślę, że teraz każdy odwiedzający salę, zerknie z zainteresowaniem na plakaty, przeczyta hasła – a tym samym pozna treść papieskiego przesłania. Poniżej wybrane prace:

tę pracę robili chłopcy, i może nie jest idealnie dopracowana, ale ma sobie to „coś” 😉