Mówi się, że w życiu i w jedzeniu powinno się zachowywać umiar. A we współczesnym świecie można zauważyć postawę nieumiarkowania. Niestety taka postawa nie prowadzi do zadowolenia i satysfakcji.

Czy chciałbyś odkryć coś, co sprawi, że pewnego dnia z ulgą powiesz: ?Mam wszystko, jestem spełnionym i szczęśliwym człowiekiem??

Wyobraź sobie, że to ?coś? odkrył już przed tysiąc pięciuset laty niezwykły mnich, św. Benedykt, i na tej podstawie stworzył słynną Regułę. Książka, którą trzymasz w ręce, czerpie z mądrości tamtego starożytnego tekstu.

„Życie bez stosowania miary jest czymś niewyobrażalnym. Codziennie mierzymy i ważymy rzeczy, które nam służą. Chcemy przykładać do wszystkiego właściwą miarę. Staramy się na przykład reagować na miarę danej sytuacji, gdy ktoś nas krytykuje. Kiedy przekraczamy miarę, tracimy wyczucie tego, co jest dla nas odpowiednie” – czytamy we wstępie książki.

Autor książki o. Anselm Grün  chce przestrzec czytelnika przed straceniem rozsądku w zarządzaniu dobrami doczesnymi. Umiar to zdolność do stawiania sobie granic w życiu. Jeśli człowiek nie będzie stosował żadnych granic może go to doprowadzić do katastrofy nie tylko na płaszczyźnie materialnej ale również duchowej. Nikt nie może doświadczyć wszystkiego,  trzeba wybierać.Nie można wszystkiego zobaczyć, mieć, zrobić, zjeść …

Jeśli się to zrozumie, staje się szczęśliwszym i spokojniejszym.

Okazuje się bowiem, że tajemnicą szczęśliwego życia jest? sztuka zachowywania umiaru. To umiar decyduje o pełni szczęścia! Ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia człowieka (jak mówi przysłowie: Brak umiarkowania jest żywicielką lekarzy), leczy duszę, łagodzi napięcia. Mało tego: uwalnia od presji reklam, pozwala smakować życie, czuć się bezpiecznie i uzyskać to, za czym głęboko tęsknimy. Czy warto zatem czekać na inną książkę?

o. Anselm Grün

Urodził się 14 stycznia 1945 w Junkershausen. Teolog, pisarz, mnich benedyktyński. W 1964, po zdaniu matury w Riemenschneider-Gymnasium w Würzburgu, wstąpił do benedyktynów w opactwie Münsterschwarzach, gdzie rozpoczął nowicjat.

Od 1965 do 1971 studiował filozofię i teologię w St. Ottilien i w Rzymie. W 1974 otrzymał tytuł doktora teologii. W latach 1974 – 1976 studiował zarządzanie w Norymberdze. Od 1977 roku pełnił funkcję odpowiedzialnego za zarząd majątkiem opactwa Münsterschwarzach  (zrezygnował w roku 2013).

Jest znawcą psychologii i psychoterapii, specjalizuje się  w zagadnieniach dotyczących kierowania ludźmi i przedsiębiorstwami, rozwoju wewnętrznego, przezwyciężania negatywnych uczuć i emocji, a także rozwoju poczucia własnej wartości i godności.

Swoją pierwszą książkę  –  „Czystość serca”   – o. Anselm napisał w 1976 r. Dziś jest już ich ponad 250, a łączny nakład osiągnął ponad 14 milionów egzemplarzy. Prowadzi kursy dla zarządów największych niemieckich korporacji, a także dla zwykłych ludzi pragnących odnaleźć szczęście w życiu osobistym.

Książki Anselma Grüna zostały wydane w nakładzie ponad 3 miliony egzemplarzy i przetłumaczone na ponad 30 języków (m.in. chiński, polski, hiszpański, duński, portugalski, czeski, angielski, koreański, rumuński, ukraiński, estoński, chorwacki, szwedzki, węgierski, francuski, duński, serbski, włoski, norweski, słowacki).

zobacz

 

Informacje techniczne

Tytuł: Sztuka zachowywania umiaru

Autor: o. Anselm Grün OSB

Format: 102×180 mm

Ilość stron: 184

Oprawa: zintegrowana

Data wydania: 2016

ISBN: 978-83-7516-851-8