To oczywiste, że wiara angażuje całego człowieka, także jego emocje i rozum. Dlatego mogą budzić się uzasadnione wątpliwości lub rodzić zdezorientowanie, a nawet gniew, gdy czytamy informacje mówiące o skandalicznych nadużyciach ludzi, którzy tworzą Kościół określany świętym. Niestety wielu kart historii nie da się z niego wymazać i na nic się nie zda ich pomijanie czy próba tuszowania.

Jednakże, jak to zwykle w sytuacjach tak zwanych „skandali” bywa, to tylko część prawdy. Druga to taka, że wokół tych dyżurnych newralgicznych tematów, jak choćby inkwizycja, wyprawy krzyżowe, stosunek do Żydów, prześladowanie czarownic, ale też stosunek do nazizmu, eutanazji czy ostatnio niezwykle palący problem pedofilii narosło tyle błędnych opinii, nie mających nic wspólnego z prawdą, że nawet ludziom dobrej woli trudno się zorientować.

Zasada jest jedna, trzeba stanąć w prawdzie. Taką właśnie postawę prezentuje autor książki „Skandal za skandalem”, Manfred Lütz. Autor jest zarówno teologiem, jak i doktorem medycyny, psychiatrią i dlatego doskonale rozumie tajniki ludzkiego myślenia. Korzysta też z naukowego zaplecza w dziedzinie historii, głównie dzięki współpracy z prof. Arnoldem Angenendtem. To gwarantuje, że przedstawione fakty są wiarygodne.

Katecheci i duszpasterze mają na co dzień do czynienia z ludźmi trwającymi w błędnych przekonaniach. Często w rozmowach brak nam wystarczających argumentów, aby zabrać głos w sposób rzeczowy, jałowe spory nikogo nie przekonają. Dlatego powinniśmy uważnie przeczytać „Nieznaną historię chrześcijaństwa”, bo jest ona nie tylko przydatną, ale momentami bardzo zaskakującą lekturą.

Wydawnictwo Jedność

Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 140 x 205 mm
Rok wydania: 2019
ISBN: 9788379719884