Sarę pamiętamy przede wszystkim jako żonę Abrahama, ojca wszystkich wierzących. Razem ruszają w drogę do Ziemi Obiecanej. Biblia pozwala nam przyglądać się temu jak Abraham zbliża się do Boga, coraz lepiej Go rozumie, staje się człowiekiem zaufania. Trudniej dostrzec tę przemianę u Sary, choć po dokładnej analizie, niestety skąpych fragmentów, także takie zmiany możemy zauważyć. Widzimy, jaki kłopot sprawia jej pogodzenie się z warunkami życia małżeńskiego, wynikającymi z uwarunkowań kulturowych, roli i miejsca kobiety we tamtejszym świecie. Patrzymy, jak zmaga się z przedłużającym się oczekiwaniem na wypełnieni obietnic, szczególnie tych dotyczących upragnionego potomstwa. W końcu, właściwie gdy traci nadzieję, spełnia się jej największe marzenie, zostaje matką. Choć wita to ironicznym śmiechem, jest prawdziwie szczęśliwa. Jej dojrzewanie do zaufania Bogu to bardzo długa i trudna droga. Na szczęście zakończona zwycięsko. Dopiero po śmierci widać jak bardzo cenią ją sobie najbliżsi, mąż Abraham i syn Izaak, który zachowuje jej namiot i do tego niego wprowadza swoją ukochaną żonę, Rebekę.

Fakt, że tak bardzo skąpe są fragmenty opisujące zachowania Sary daje Autorce książki, włoskiej teolożce, Laurze Invernizzi możliwości ciekawych interpretacji teologicznych. To sprawia, że Sarę czyta się z dużym zaciekawieniem, czasami niedowierzaniem i dopiero kolejne wnikliwe odczytanie fragmentów Biblii (zamieszczone na końcu pozycji) pozwala lepiej rozumieć zamysł Autorki.

Czy Sara to tylko posłuszna we wszystkim mężowi, czy też samodzielna i niezależna kobieta, szukająca prawdziwego kontaktu z Bogiem i odpowiedzi na ważne życiowe pytania, kobieta która uczy jak zwycięsko pokonywać trudności? Odpowiedzi znajdziemy na kartach książki Laury Invernizzi Sara.

Dobrej lektury!

Edycja Świętego Pawła

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
rok wydania 2022
okładka miękka
str. 137
ISBN 978-83-8131-206-6