Co ciekawego można robić na lekcjach o różańcu? Szczególnie w młodszych klasach – najprościej wydrukować i dać do pokolorowania różaniec (pobierz), lub poprosić, by uczniowie sami go narysowali. Można, a nawet trzeba – omówić i poprosić, by opisali instrukcję obsługi różańca lub wydrukować gotową kartę do opisu (pobierz). Fajnie by było, gdyby uczniowie zapamiętali części różańca świętego, w czym może im pomóc kolejna nasza propozycja – karta pracy z obrazkami do kolorowania i zapamiętania tajemnic (pobierz). Można podać wszystkie naraz, albo skupić się na poszczególnych – na przykład radosnych (pobierz), tu nie tylko kolorujemy, ale i przypominamy sobie poszczególne tajemnice i ich bohaterów i to, co mówili. Klasa pierwsza pewnie z radością ułoży rozsypankę wyrazową (pobierz) i wklei do zeszytu, jako temat, a przedszkolaki pięknie pokolorują swoje ulubione tajemnice – w pliku wszystkie tajemnice, więc wybór spory (pobierz) – obrazki pochodzą z kolorowanki „Mój różaniec” (wydawnictwo Fides). Każdą z propozycji można wykorzystać według własnego pomysłu – tu dopisać, tam dorysować…
W klasach starszych można: napisać rozważanie do swojej ulubionej tajemnicy, wykonać ilustrację do wybranej tajemnicy bądź części różańca, korzystając z Pisma Świętego – wyszukać fragmenty mówiące o poszczególnych wydarzeniach a może i zapisać emocje bohaterów wybranej tajemnicy różańcowej? Dla bardziej kreatywnych – wykonać album lub prezentację multimedialną poświęconą różańcowi, plakat – który później można powiesić w sali religijnej a może – wiersz?
Może warto też pokusić się o zorganizowanie w swojej szkole, czy przedszkolu – rodzinnego konkursu na najpiękniejszy różaniec? Projektuję dyplomy, więc podzielę się gotowcami 😉
Dzięki! Skorzystam z pomysłu. Ja w zeszłym roku robiłam z dziećmi klas pierwszych różaniec z masy solnej. Zrobiłam masę z 1 kg mąki i soli, dodałam trochę kleju wikolu, żeby po wyschnięciu nie pękała i to wystarczyło na 3 klasy pierwsze. Na kartonikach 10×10, narysowałam pisakiem dziesiątkę różańca, krzyżyk i te trzy paciorki początkowe. Każdemu dziecku dałam ten kartonik i trochę masy solnej, żeby zrobiły swoje różańce. W domu mogły je pomalować farbami co większość zrobiła. Praca była udana, więc w tym roku zamierzam powtórzyć.
Dziękuję za podzielenie się. Obrosłam już trochę w różne pomoce, czym mogę tym dzielę się np. poprzez Bibliotekę Natana ale zawsze szukam czegoś nowego i chętnie korzystam z pomysłów innych
Pomysły rewelacja obsypię nimi przedszkolaków i klasy od I do VII wiersze już piszą. Bóg zapłać za Waszą pracę.Serdecznie pozdrawiam Ewelina.
Moje dzieci w grupach 2-3 osobowych wyklejają różaniec małymi kulkami z plasteliny
W ubiegłym roku skorzystałam z „Memo Różańca” (jest jeszcze dostępny pod tym adresem: http://allegro.pl/gra-memo-rozaniec-memory-i6935562436.html) Zrobiłam podział na grupy, każda grupa miała ułożyć poprawnie tajemnice, zagraliśmy też w memory, Gra była emocjonująca, więc sporo w głowie zostało. Polecam tą grę.
Dziękuję za podpowiedzi.
Skorzystam Napewno.
Pozdrawiam z modlitwą.
Halina
A ja właśnie organizuję konkurs na najpiękniejszy różaniec i chętnie skorzystam z dyplomów-gotowców 🙂 Bardzo dziękuję za inspiracje!
Dziekuje bardzo za bardzo obfite propozycje – skorzystam z mila checia 🙂
Od lat robię Żywy różaniec w ciągu całego roku – na początku lekcji dzieci wymieniają się tajemnicami – modlimy się jak prosił Jan Paweł II w Liście do dzieci o pokój i za rodziny. następnym razem może wymienic tajemnicę ten kto odmówił tajemnicę (w dowolnym czasie) Kartoniki z tajemnicami kupowałam, drukowałam, albo zadawałam jako pracę dodatkową dla chętnu lub robiliśmy na lekcji.
Ludzie pomóżcie! pracuję w technikum po raz pierwszy i nie mam doświadczenia i pomysłów na katechezy. Nie prowadzą zeszytów, chcą rozmawiać, ale po ok 15 min temat się wyczerpuje i dalej nic….! Zwracam się do osób pracujących w szkole średniej o podpowiedzi i sugestie.
Elu, w tygodniu lekcje o różańcu – proponuję krzyżówkę z kodami QR – do pobrania w moich ostatnich wpisach – puste krzyżówki drukujesz dla każdego, w sali rozwieszasz kody na ścianach – i będą się bawić. Możesz prace ocenić – do rozwiązanej krzyżówki zadajesz jakieś 2-3 pytanka: np. wyjaśnić, jakie modlitwy odmawiamy na różańcu – po kolei :-), albo części różańcowe, tajemnice radosne, bolesne – czy pytać w stylu: jaka jest Twoja ulubiona cyfra, od 1 do 20 – mówi np 8. Ok, no to jaka jest Tajemnica 8 (wiem, że w każdej jest po 5 :-D, ale kolejna część stworzy Ci i 8 i 18 tajemnice – niech główkują 😀 Podchodź do nich na spontanie – oni tylko zgrywają takich mądrali, tak naprawdę prostych rzeczy nie wiedzą! Do innych lekcji – angażuj ich – praca w grupach. Moi ostatnio przedstawiali Prawa życia duchowego – 4 prawa, 4 grupy i każda grupa miała pokazać w scence dane prawo. Było wesoło – ale na temat. Gwarantuję, że zapamiętali więcej niż z pisania, czy mówienia. Dalej – prace w grupach eksperckich. Świetnie się sprawdza. Plakaty, Hasła niech wymyślają. Kolaże. Wywiady. Listy. Angażuj ich w poprowadzenie lekcji na dany temat – po 2 osoby – niech opracują prezentacje multimedialne, sami wymyślą tok lekcji.
wyskakuje błąd i nie można pobrać
zapraszam tu: http://katechezanatana.pl/rozancowe-pomoce-na-katecheze/